Günah keçisi ilan edildik
Reklam
  • Reklam

Günah keçisi ilan edildik

6. Bölge Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, “Artan fiyatların sorumluları kesinlikle eczacılar değildir. Zammı yapan başkası, günah keçisi ilan edilen bizleriz” dedi

25 Mart 2020 - 19:31

6. Bölge Samsun Eczacı Odası Başkanı Onur Ferhat Karacan, dünyayı etkisi altına alan korona virüsü salgınının Türkiye’de görülmesi ile birlikte virüs salgının önlenmesinde en önemli tıbbı ihtiyaçlar arasında yer alan bazı malzemelerdeki fiyat artışına isyan etti.

‘SORUMLULARI KESİNLİKLE BİZ DEĞİLİZ’

“Zammı yapan başkası, günah keçisi ilan edilen bizleriz” diyen Başkan Karacan, “Vatandaşımız bilmediği için zammı biz yapmışız gibi tepki vermektedir. Korona virüsü salgının önlenmesinde en önemli ihtiyaçlardan olan maske, antiseptik ürünler ve eldiven gibi malzemelerin temininde büyük sıkıntı ve sorun yaşanmaya başladı ve yıllardır ürün temin ederek vatandaşa hizmet sunduğumuz paydaşlarımız ecza depolarında da benzer sıkıntıları yaşamaktayız. Ürün temin edilse bile maalesef bize ulaşıncaya kadar ciddi bir fiyat artışı olması bizim için de büyük sıkıntı olmaktadır. Bizler de ürünü sattığımız fiyatının üzerini cebimizden ekleyerek tekrar alıp rafımıza koyduğumuz bir dönemden geçiyoruz. Bu fiyat artışının sebebi de sanki eczacı imiş gibi yansıtılıp algılanmaktadır. Bu yüzden bazı meslektaşlarımız bu ürünleri yüksek fiyatlı bulduğu için alıp satmamaya başladı. Virüsten sonra yaşanan fiyat artışlarından bizler de şikayetçiyiz. Korona virüsünün yaygınlaşmasının ardından Sağlık Bakanlığı bulunabilirliği artırmak ve fiyatlardaki artışın önüne geçmek amacıyla en güvenilir olarak üretebilecek olarak gördüğü için eczacıların eczanelerinde antiseptik ürünler üreterek halka ulaştırmasının yolunu açtığını belirtmek istiyoruz. Ancak başta alkol olmak üzere bunun için gerekli olan malzemelerin fiyatlarının da 4-5 kat arttığını kamuoyuyla paylaşma ihtiyacı hissediyoruz. Vatandaşlarımıza sesleniyoruz; Artan fiyatların sorumluları kesinlikle eczacılar değildir. Sağlığımıza ilişkin tüm ürünleri güvenle kullanmak için eczaneleri tercih ediniz. Bağışıklık sistemimizin oldukça önemli olduğu bu dönemde internette, sosyal medyada ve televizyon reklamlarında gördükleri ürünleri doktorunuza ve eczacınıza sormadan kullanmayın. Sağlık ararken sağlığınızdan olmayın” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Ailece korona virüsü yendiler!
Ailece korona virüsü yendiler!
Sıcak havalarda su tüketimine dikkat
Sıcak havalarda su tüketimine dikkat