‘Samsunspor’un marka değeri aşınıyor’

Kırmızı-beyazlı kulüpte toplu olarak istifa eden divan kurulunun başkanı Sadi Subaşı, “Bu yönetim anlayışı geride kalan süreçte Samsunspor’un marka değerini aşındırmaya başladı. Özellikle sayın başkanın tavrı ve olumsuz tepkilerinden dolayı Samsunspor vasfını yitirdi” dedi


‘Samsunspor’un marka değeri aşınıyor’

DERNEĞİ AYAKTA TUTAN BASKETBOL

Toplu olarak istifa eden Samsunspor Kulübü Derneği Divan Kurulu’nun başkanı Sadi Subaşı açıklamalarda bulundu. Açıklamayı divan kurulu değil kendi adına yaptığı söyleyen Subaşı, futbol şubesinin şirketleşmesinin ardından derneğin tamamen ekonomik bağımsızlığını kaybettiğini söyledi. Yıldırım, “Dernek tamamen Yüksel Yıldırım’ın bahşedeceği desteğe kaldı. Bunun sonucunda da basketbol şubesinin şirkete yük olduğu, yönetim kurulu toplantısında basketbol şubesinin kapatılması gerektiği yönünde yorum yapılmıştır. Buna şiddetle karşı çıktığımızı kendilerine bildirdik. Çünkü basketbol şubesi Samsunspor Kulübü Derneği’nin spor kurumu olduğunu gösteren tek oluşumu. Ayakta tutan da bu. O da olmazsa derneğin kapanması gerekir” diye konuştu.

‘ŞİRKETLEŞME O ZAMAN KURTARICIYDI’

Subaşı, “Samsunspor’un içinde düştüğü ekonomik sıkıntılar, yönetime aday çıkmamasıyla oluşan panik ve kapanma korkusu nedeniyle şirketleşmenin sorunları çözeceği beklentisinin tavan yaptığı o günlerdeki yapılan genel kurulda şirketleşme onaylanırken kimse sorgulama yapmadı. Çünkü şirket o zaman kurtarıcıydı. İsmail Uyanık ile Yüksel Yıldırım ikilisine olan Samsunspor’u başarıdan başarıya koşturacağı inancı çöktü. Bu ikilinin arasının bozulmasının ardından Samsunspor, Yüksel Yıldırım’a kaldı. Samsunspor’un Avrupa’da adı sayılır bir kulüp olacağı yönündeki büyük iddialar heyecanlandırmıştı. Fakat bu iddialar geçen zaman içinde gerçekleşemedi ve takım iki kez Süper Lig’in kapısından döndü” ifadelerini kullandı.

‘DÜŞTÜĞÜ DURUM KABUL EDİLEMEZ’

Futbol A.Ş.’nin borcunun 400 milyon TL’yi aştığı yönünde konuşulduğunu belirten Subaşı, “Bu rakam Yüksel Yıldırım’ın kendi açıklamasından alındı. Bu yönetim anlayışı geride kalan süreçte Samsunspor’un marka değerini aşındırmaya başlamış, en zor günlerde dahi Türkiye’de sevilen bir kulüp olan Samsunspor gündemde sevgisiz bir kulüp haline gelmiştir. Özellikle sayın başkanın tavrı ve olumsuz tepkilerinden dolayı Samsunspor bu vasfını yitirdi. Bu ligde en fazla para harcayan bir kulüp olarak Samsunspor’un düştüğü bu durum kabul edilemez. Çünkü Samsunspor markası yıpranıyor. Biz hiçbir zaman Samsunspor Kulübü Derneği ayrı, Futbol A.Ş.’yi ayrı görmedik. Çünkü kentleri spor kulüpleri temsil eder ve en büyük markasıdır. Kentte o kulüple bütünleşir. Şirketleşme ile bunun böyle devam edip, kucaklayan bir yönetim anlayışı olsaydı bu sıkıntılar yaşanmayacaktı” şeklinde konuştu.

‘SORULARA CEVAP ALAMADIK’

Subaşı açıklamalarını şöyle tamamladı: “Samsunspor’un borcu 60 milyon lira olarak tescillenerek devredildi. Burada gözden kaçan bir şey var. Kulübün devri sırasında 20’ye yakın futbolcusu vardı. Bunların bir mali değeri olması lazım. Bunun alışveriş tablosuna geçirilip geçirilmediğini sorduk ve cevabını alamadık. Sözleşme şartları yerine getiriliyor mu diye sorduk cevapsız kaldı. Nuri Asan Tesisleri dernek yönetimindedir. Sorulan sorulara cevap alınamayınca, bizim de istifa düşüncemiz oluştu. Fakat kulübün şampiyonluk şansının bulunmasından dolayı bu istifayı erteledik. Divan kurulu olarak toplanarak herkesin fikrini aldık ve rapor hazırlayarak yönetime ilettik. Ancak bunların hiçbiri olmadığı için divan kurulunun istifa noktasına geldiğini gördük.” Mustafa ATASEVEN