Gıdada 'kırmızı alarm'

Dünya tahıl sektörünün en önemli buluşması IAOM Avrasya Bölge Başkanlığı'nın ev sahipliğinde İstanbul'da gerçekleşti. IAOM Avrasya Başkanı Dr. Günhan Ulusoy, gelecekte gıdaya ulaşımda zorlukların yaşanabileceğine dikkat çekti


Gıdada 'kırmızı alarm'

Son 8 yıldır dünyanın un ihracat şampiyonu olan Türkiye, ihracattaki başarısıyla 1896 yılında ABD'de kurulan, ABD’de 10 bölgede, dünyada ise 4 kıtada direktörlüğü bulunan Uluslararası Un Sanayicileri ve Hububatçılar Birliği'nin (IAOM)  Avrasya Bölge Başkanlığı'nı 3 yıldır üstleniyor. IAOM Avrasya Bölge Başkanlığı, Türkiye'de ilk organizasyonuna 20 Mayıs Cuma günü İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda "1. IAOM Avrasya Uluslararası Kongre ve Sergisi" başlığı altında gerçekleşti. Konferansın açılışına Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya, IAOM ABD Önceki Dönem Başkanı Randy Garvert ve IAOM Avrasya Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy katıldı.

47 MİLYON İNSAN TEHLİKE ALTINDA
IAOM Avrasya Başkanı Ulusoy, "BM raporuna göre dünyada 811 milyon insan yetersiz besleniyor. Dünya Gıda örgütünün mayıs ayında yaptığı açıklamaya göre 2019 yılında açlık sınırında yaşayan insan 135 milyonken, bugün 276 milyon insan açlık sınırında yaşıyor. Eğer tedarik zincirinde Ukrayna'dan kaynaklanan kopma giderilemezse 47 milyon insan daha aynı tehditle karşı karşıya kalacak" dedi.

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal ise tarım ve ticaret politikaların yeniden gözden geçirildiğini, Türkiye'de arz güvenliği sıkıntısının olmadığını belirtti. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Mehmet Ali Kılıçkaya da, "Tedarik zincirindeki bozulmalar ve ham madde tedariği küresel ticareti etkiliyor. Hububat ticaretinde 4,65 milyar dolarlık dünya un ihracatında, Türkiye uzun yıllardır lider konumda" dedi.