Diriliş Hayranlığı Türk Bayrağı Astırdı!

Diriliş Ertuğrul Afganistan'da 'Qiyam' adıyla yayınlanması üzerine, Türk bayrağı dolmuşların, taksilerin ve otobüslerin üzerinde dalgalanmaya başladı.


Diriliş Hayranlığı Türk Bayrağı Astırdı!

Osmanlı imparatorluğunun yaşamını ekranlara getiren ve dünyada en çok konuşulan diziler arasında yer alan Diriliş Ertuğrul dizisi, Afganistan'da 'Qiyam' adıyla biliniyor. Afganistan'ın yerel televizyon kanallarında 2016 yılının başından beri yayınlanan Diriliş dizisi, haftada bir gece yayınlanıyor ve üç televizyon kanalı bu diziyi yerel dilde çevirerek seyircilerine sunuyor. Diziyi kaçıran halk ise cep telefonu, laptop ve değişik elektronik cihazlarla izliyor.

DİZİYİ CEP TELEFONLARINA AKTARİYORLAR

Başkent Kabil'in şehir merkezine yer alan ufak bir dükkan, CD, DVD ve nostaljik müzik kasetlerinin yanı sıra, Diriliş dizisini de müşterilerine satıyor. Dükkanın sahibi, her hafta Diriliş dizisinin yeni bölümlerini uydu cihazından kayıt ederek hem Türkçe hem de yerel dillerde Afgan kanallardan indirerek müşterilerine satıyor. Dükkan sahibi, yaptığı açıklamada ''Diriliş, Ertuğrul'un buradaki yerel ismi Qiyam. Bu dizinin müşterisi çok. Türkmen ve Özbek kökenli vatandaşımız, Türkçe versiyonunu istiyor ve diğer müşterilerimiz ise Farsça'ya çevrilen versiyonu alıyorlar. Müşteriler, cep telefonlarına, laptoplarına ve diğer elektronik cihazlarına aktarılmasını istiyorlar'' diye konuştu.

BAYRAK GÜZEL HALK İYİ

Dolmuşlar, taksiler ve otobüsler üzerine görünen Türk bayrağı, Türkiye sevgisini gösteriyor. Cadde kenarında araba aksesuarı satışını yapan Niaz Muhammad, son zamanlarda Türkiye bayrağının satışından mutlu. ''Afgan halkı Türk dizilerini çok seviyor ve izliyor. Biz de Müslümanız, Türk halkı da. Türkiye bayrağının görünüşü de güzel, halkı da iyi. Çoğu satışımı, bu bayrak üzerinden yapıyorum'' dedi.