120 yıllık çeşmede Yunan alfabesiyle Türk mesajı

Samsun’un Canik ilçesi Devgeriş Mahallesi’ndeki 120 yıllık çeşmenin duvarına Yunan alfabesi ile yazılan “Sadece Yüzünü Değil, Günahlarını da Yıka” cümlesi oldukça dikkati çekiyor.


120 yıllık çeşmede Yunan alfabesiyle Türk mesajı

Yaklaşık 120 yıl önce yapıldığı tahmin edilen Canik ilçesi Devgeriş Mahallesi’ndeki üzüm bağlarıyla ünlü Bağlık Deresi içerisine özenle simetrik olarak yapılmış dört çeşme, tarihi dokusu ve üzerindeki yazı ile dikkati çekiyor. Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Araştırmacılarınca, çeşmeyi kullananlar için Grek (Yunan) alfabesiyle bir mesaj verildiği tespit edildi.

İKİ TARAFTAN DA OKUNUŞU AYNI

Konuya ilişkin açıklama yapan Samsun Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi Araştırmacısı Emine Yılmaz, sosyal medya hesabında; eski çeşmenin duvarında ‘Sadece Yüzünü Değil, Günahlarını da Yıka’ ifadesinin yazıldığını ve diğer Karamanca yazıların da incelendiğini belirtti. Tespitlerde; “Karaman Türklerinin Hristiyan dinine mensup olanları Karamanca adıyla anılan Türkçenin Grek alfabesi ile yazımını kullandılar tıpkı Türkçeyi Arap alfabesi ile yazmak olan Osmanlıca gibi. Bu cümlenin iki taraftan da okunuşu aynıymış; ‘ΝΗΨΩΝ ΑΝΟΜΗΜΑΤΟΝ ΜΗΝ ΜΟΝΑΝ ΩΨΗΝ’. Bu Türkçe yazıtlar, bölgenin kadim Türk yurdu olduğunun sessiz tanıkları ve kanıtlarıdır” ifadeleri kullanıldı.

MÜBADELE DÖNEMİ’NDE DE VARDI
Diğer yandan Samsun Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’ndan edindiğimiz bilgilere göre; tarihi çeşme, 13 Ekim 2009 tarihinde koruma altına alındı. Devgeriş Mahallesi’nde yer alan çeşme, betondan ve düzgün kesme malzeme ile yapıldı. Arkadasında büyükçe bir deposu olan çeşme, zamanla tahribata uğramış ve bazı yerleri sıvanmış. Diğer yandan köy sakinleri ise Mübadele Dönemi’nde de geldikleri bölgede çeşmenin var olduğunu kaydediyor.

MUHTAR ÖLMEZ: SAHİP ÇIKIYORUZ

Devgeriş Mahallesi Muhtarı Necip Ölmez, “Çeşmelerimiz tarihi eser olduğu için bizim için çok önemli. Bu yüzden de yıllardır çeşmelerimize ne dokunduk ne de dokunulmasına izin verdik. Köylü olarak çeşmelerimize sahip çıkıyor, koruyoruz. Onlar bizim için çok önemli” diye konuştu.