DOKTORUN GÖĞSÜNE TEKME!

Sağlıkta şiddet olaylarına dün bir yenisi daha Samsun’da eklendi. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü doktorlarından Uzm. Dr. Gökhan Gök, hasta tarafından darp edildi 


DOKTORUN GÖĞSÜNE TEKME!

Olay, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Polikliniği’nde meydana geldi. Z.B. adlı hasta, sıra numarası olmamasına rağmen diğer hastalarını tedavi eden Gökhan Gök adlı doktorun odasına girdi. Tahlil sonuçlarına bakması için doktoru sıkıştıran Z.B. adlı hasta, sabırsızlanarak tartışmaya başladı. Akabinde doktorun kendisini uyarmasıyla çılgına dönen Z.B. adlı hasta, sonuçlarını doktorun yüzüne fırlattı. Doktorun kendisini uyarmasıyla sinirlerine hakim olamayan Z.B. adlı şahıs, doktorun masasına çıkarak göğsüne tekme attı. Olay, diğer hasta ve hastane çalışanlarının müdahalesi ile sona erdi. Uzm. Dr. Gökhan Gök, yaşanan olaydan dolayı Z.B. adlı şahıstan şikayetçi oldu. Polis olayla ilgili soruşturma başlattı.

'MASANIN ÜZERİNE ÇIKARAK GÖĞSÜME TEKME ATTI’

Gazete Gerçek’e konuşan Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji Bölümü doktorlarından Uzm. Dr. Gökhan Gök, “6 yıldır doktorluk mesleğimi yürütüyorum, biç böyle bir olay yaşamamıştım. Maalesef çok üzgünüm. Hasta çok sabırsızdı, bir kaç evrakla geldi ve sonuçlarına bakmamı istedi. Kendisine sıra numarası yoktu. Ben kendisine sonuçlara öğleden sonra baktığımızı ancak bekler ise inisiyatif kullanarak bakabileceğimi söyledim. Kendisi dışarıda bekledi ve 10 dakikada bir, ben diğer hastalarımı tedavi ederken odaya girerek tacizde bulundu. Sürekli olarak muayenemi böldü. Bu esnada dışarıda da hastalarla tartışıyordu. Sonrasında elindeki kağıtları sallayarak odaya girdi ve ‘Bak şunlara artık. Sabahtan beri herkesinkine baktın’ dedi. Bakamayacağımı ve beklemesi gerektiğini söyledim. Sonra kağıtları sallayarak yüzüme fırlattı. Bana ‘bakmazsan bakma şerefsiz’ dedi. Ben de kağıtları kendisine geri fırlattım. Sonra döndü ve masamın üzerine çıkararak göğsümün ortasına tekme attı. Daha sonra odadaki arkadaşlardan araya girerek, kavgayı ayıranlar oldu. Kavga son buldu. Şahıs, dışarı çıktığında da küfürlerine devam etti. Beni, ‘Bu burada bitmez. Ben seninle uğraşacağım. Görüşeceğiz seninle’ diyerek tehdit etti. Sonrasında biz de Beyaz Kod verdik ve şahıstan şikayetçi olduk” diye konuştu.

SAMSUN TABİP ODASI: DAVA AÇIYORUZ

Diğer yandan açıklama yapan Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, “Maalesef üzücü bir olayla yine gündemdeyiz. Bunu nasıl izah edeceğimi bilemiyorum ve anlatmaktan kınamaktan artık bıktık. Gerekçe ne olursa olsun, şiddetin her türlüsüne karşıyız. Bun asla kabul etmeyeceğiz. Bir hekime, bir memursa saldırı devlete saldırmaktır. konuyla ilgili Samsun Tabip Odası olarak devreye girdik. Avukatımız konuyla ilgileniyor, hekim arkadaşımızın hakkını aramak adına gerekli tüm adımları atacağız. Konuyla ilgili davamızı açıyoruz ve sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

‘SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YÜKÜ ÇOK AĞIR’

“Samsun Tabip Odası olarak, bu tür olayların cezalarla engellenmesi değil, artık yaşanmamasını istiyoruz” diyen Dr. Murat Erkan, şöyle devam etti: “Lütfen artık hastalar ve yakınları, sağlık çalışanlarına hoş görüşü, anlayışlı ve sabırlı davransın. Onların üzerinde olan yükün ağırlığının farkına varsın. Eğer mağdur olduklarını düşünüyorlar ise ve şikayet anlamında bir sorun görüyorlar ise bunu aşmanın farklı yolları var. Konuyla ilgili yetkili birçok merci var. Şiddete başvurmadan, bu mercilere gerekli uyarılar yapılabilir. Sağlık çalışanlarının yükü gerçekten çok ağır. Samsun Tabip Odası olarak, yaşananların sağlık sisteminin sorunlarından kaynaklı, yoğun hastane ortamında herkesin gergin, stresli ve yoğun olmasından kaynaklı olduğunu da tekrar etmekten başka çaremiz yok. Hekim arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun diyor ve yapılan bu çirkin saldırıyı kınıyoruz.”

Tolga BİRGÜCÜ