YATIRIM DEĞİL BU BİR OYUNDUR

Biyokütle Enerji Santrali’ne Hayır Grubu yöneticilerinden İbrahim Ertürk, “Bu santral yapıldıktan sonra üretecek ürününüz de olmayacak, üretebilirseniz üretebileceğiniz ürünü satacak pazarda bulamayacaksınız. Bu bir yatırım değil, bu bir oyundur” dedi


YATIRIM DEĞİL  BU BİR OYUNDUR

 

Çarşamba ilçesi Eğercili Mahallesi’ne Oltan Köleoğlu Enerji A.Ş. tarafından kurulması planlanan biyokütle enerji santraline karşı Zübeyde Hanım Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Konuyla ilgili açıklamayı gerçekleştiren Biyokütle Enerji Santrali’ne Hayır Grubu yöneticilerinden İbrahim Ertürk, “Çarşamba Kaymakamlığımızdan Çarşamba ilçe merkezinden santralin yapıldığı alana kadar yürüyüş için izin istedik ancak yürüyüş yasak olduğu için izin verilemeyeceği, Çarşamba İlçe Emniyet Müdürümüz tarafından bize bildirildi ve biz de basın açıklaması yapmak adına yer gösterilmesini istedik. Zübeyde Hanım Meydanı basın açıklaması için yer olarak bize gösterildi. Bizim büyük bir derdimiz var, bu derdimizi her ortamda da dillendirmeye çalışıyoruz. Bu kaçak santrali, ruhsatsız santrali durdurma peşindeyiz. İnsanların bu açıklamalara neden daha az iştirak ettiğine ilişkin bir söylem var. Bununla alakalı olarak açıkça şunu söyleyebilirim; hasta bakım parası, engelli maaşı veriyorlar. Bu santrale hayır diyen insanlar içinde bu yardımlardan faydalanan insanlar da var ve buraya gelip göründüklerinde yardımlarının kesileceğinden korkuyorlar. Muhalefet partisi mensubu bir muhtarla konuşuyorum; ‘Neden gelmiyorsun?” dediğimde, ‘Eğer gelirsem hizmet alamam’ diyor. İnsanlar bu yüzden bizim yanımızda olmaktan korkuyor. Santral alanını iki katlı depo alanı ruhsatıyla yapıyorlar. Çarşamba Belediye Başkanı buranın santral inşaatı olduğunu biliyor madem neden durdurmuyor” diye tepki gösterdi.

BİZ TARIM ÇOCUKLARIYIZ

Santralin yapılması halinde günde bin 500 ton su kullanacağının altını çizen Ertürk, “Biz 10 metrelik sondaj atacağımız zaman DSİ bize kılı kırk yardırıyor, peki bu santral Devlet Su İşleri’nin üstünde mi ki daha Devlet Su İşleri’nden izin almadan suyu bile nereden alacağını açık olarak belirtmiyor? Bu insanları yıllara varan süreçte hastalıktan öldüreceksiniz. Azot’ta çalışan insanların bile pek çoğu kanser nedeniyle öldü. Biz tarım çocuklarıyız, Çarşamba’ya tarım adına ne yaptınız? Samsun’un dokuz tane milletvekili var, sadece Neslihan Hancıoğlu ortada var. Diğerleri ortada yok! Bir dükkan açsalar, 3 kişi istihdam etseler boy boy resim verenler madem bu hayırlı bir iş neden ortada yoklar? Siz günde bin 500 ton suyu sondajla çekeceksiniz, 50 metre sondaj atacaksınız. Gelecekte bu araziler ne durumda kalacak? Prof. Dr. Miktat Kadıoğlu Çarşamba’da ÇED raporu alınmaması ile ilgili inversiyon bölgesi olmasıdır diyor. Ağzı olan konuşuyor diyen vekilimiz neden çıkıp Prof. Dr. Miktat Kadıoğlu ile konuşmuyor? Madem bizi adam yerine koymuyor, madem köylüleri insan yerine koymuyorsunuz. Biz insan değiliz, ancak biz okuyoruz, biz görüyoruz, biz köylüleri dinliyoruz. Bu santral yapıldıktan sonra üretecek ürününüz de olmayacak, üretebilirseniz üretebileceğiniz ürünü satacak pazarda bulamayacaksınız. Bu bir yatırım değil, bu bir oyundur. Biz üç karış toprağımız için değil vatanımız için mücadele edeceğiz. Bu santrale karşıyız ve sonuna kadar da mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

‘GAVURUN PİSLİĞİ BURADA YAKILACAK’

Ertürk’ün konuşmasının ardından söz alan kadın bir vatandaş ise, “Biz Türk insanı olarak toprağımıza sahip çıkmak zorundayız. Bu santralin amacı Çarşamba’yı yok etmek, bu tek olmayacak. Gavurun pisliği getirilip burada yakılacak. Gavurun pisliğiyle boğulacağımıza bizi askerimiz öldürsün. Bizim devletimiz nerede, biz devletsiz bir millet mi olduk? Oy zamanı gelip bizden oy isteyenler şimdi nerede? Bu santralin kurulmaması için gerekirse ölürüm” dedi.

FINDIĞIMIZI YAKACAKLAR

Son olarak söz alan kurulum aşamasındaki Çarşamba Çevre ve Çiftçi Bilgilendirme Derneği kurucularından Mehmet Özekmekçi ise şunları söyledi: “Ben emekli fen bilgisi öğretmeniyim. Bir insan söylediği sözle değer kazanır. Ben santral konusunda söz söyleyebilecek bilgiye ulaşmış bir insanım. Burada bin ton biyokütle yandığı zaman yanma sonucu 500-600 ton 100 derecede su buharı meydana gelecektir. Bu 100 derecedeki su buharı rüzgarlarla beraber hareket ettiği zaman tamamen bizim fındıklarımızı ve diğer bitkilerimizi yakacaktır. Havada bulunan bütün arıları ve böcekleri haşlayıp yok edecektir. Çarşamba’da bu santral kurulduğu zaman canlı olarak arı kalmayacaktır. Arılar çiçeklerin polenlenmesinde çok önemli canlılardır ve arılar öldüğü zaman da bütün bitki örtüsü yok olacaktır. Buradaki amaç Çarşamba’yı tamamen sanayi bölgesine dönüştürmektir.”

Kaynak: samsunokur