Yorgancılıkla geçen ömür

Sinop'ta 45 yıldır yorgancılık yapan kentin son yorgan ustası 65 yaşındaki Alaattin Karaahmetoğlu, mesleğini gelecek kuşaklara aktarabilmek istiyor


Yorgancılıkla geçen ömür

Küçük yaşlarda çırak olarak başladığı yorgancılık mesleğini, 45 yıldır ara vermeden sürdüren Karaahmetoğlu, 10 metrekarelik iş yerinde hem müşterilerine hizmet vermeye hem de mesleğini yaşatmaya çalışıyor. Yıllar içinde yorgancılık mesleğine ilginin azalmasıyla çırak bulmakta güçlük çeken Karaahmetoğlu, zamana ve teknolojiye direnerek kentin son yorgan ustası olarak çalışmaya devam ediyor. Karaahmetoğlu, son yıllarda mesleklerine ilginin oldukça azaldığını söyledi.

‘HER ŞEYE RAĞMEN DEVAM EDECEĞİM’
Özellikle gençlerin, özveri ve çalışma isteyen meslek gruplarına artık pek rağbet göstermediklerine işaret eden Karaahmetoğlu, kendisinin ise her şeye rağmen mesleğini severek yaptığını vurguladı.

Yorgancılık mesleği sayesinde üç çocuğunu okuttuğunu ve meslek sahibi olmalarını sağladığını anlatan Karaahmetoğlu, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olan mesleğini yaşatmak için sonuna kadar mücadele edeceğini dile getirdi. 

‘BENDEN SONRA BU MESLEK BİTECEK’ 

Kentte artık kendisinden başka yorgan ustası kalmadığına dikkati çeken Karaahmetoğlu, "Benden sonra bu meslek bitecek. Bitmemesi için elimizden geleni yapıyoruz ama maalesef olmuyor. Artık çırak yetişmiyor. Ben kaç sene daha yapacağım bu mesleği? Ömrüm olursa belki 10 yıl daha yapacağım. Ondan sonra ne olacak? Bitti" ifadelerini kullandı. AA