LİGLER KALDIĞI YERDEN DEVAM

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca ile yapılan görüşmeden sonra TFF’nin vereceği karar merakla bekleniyordu. TFF Başkanı Nihat Özdemir, yaptıkları planlar doğrultusunda liglerin 12, 13 ve 14 Haziran tarihlerinde oynanacak olan maçlarla kaldığı yerden devam edeceğini söyledi


LİGLER KALDIĞI YERDEN DEVAM

Tüm futbol severlerin sabırsızla beklediği karar açıklandı. TFF Başkanı Nihat Özdemir, liglerin 12-13-14 Haziran'da başlatma kararı aldıklarını belirtti. Özdemir, “Korona virüs sürecini birlik ve beraberlik içerisinde en az kayıpla atlatmak istiyoruz. Sportif tedbirleri dünyada en hızlı şekilde alan ülkelerin başında geliyoruz. Devletimizin kararlarına harfiyen uyduğumuz gibi futbola dönüş için sağlık kurulumuz önemli bir çalışma hazırladı. Futbolun oynanabilmesi için bir protokol hazırlandı. Bugüne dek en sağlıklı şekilde liglerimizin tamamlanması için çaba gösterdik. Futbolumuzun bu süreçten en az zararla çıkması için elimizden geleni yaptık. Bilim Kurulu olmak üzere tüm kurullarla süreci değerlendirdik, UEFA ve FIFA ile görüşmeler yaptık. En son Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile görüşme yaptık. Normalleşme planı kapsamında yönetim kurulunda görüşme yaptık” dedi.

BİLİM KURURU KARARI BEKLENİYOR

''Şimdilik olmak kaydıyla, ertelenen tüm profesyonel liglerimiz ve amatör liglerimizi 12-13 ve 14 Haziran haftasında başlatma kararı aldık” diyen Başkan Özdemir, “İnşallah liglerimizi temmuz ayında tamamlayacağız. Ağustos ayında da Şampiyonlar Ligi finalini ülkemizde yaparak bu sezonu taçlandıracağız. Elimizde 10 ayrı senaryo var. Sağlık Bakanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı ile paylaştık. Kendi planlarımız var ama işlerin yürümesine yetmiyor. Önemli olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun vereceği kararlardır. Ankaragücü'nde bir virüs tespit edildi ama yolumuza Bilim Kurulu kararları çerçevesinde devam edeceğiz. Kendi başımıza karar alarak yola devam etmiyoruz. TFF Sağlık Kurulu ile Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, futbolun nasıl oynanacağını belirleyecek. Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak ama yeni dönemi de fırsata çevirmemiz gerekli. Sağduyu içerisinde, bireysel ve toplumsal tüm sorumlulukları yerine getirerek bunu başaracağımıza eminim” ifadelerini kullandı.

'EN İYİ SENARYOYU BU OLARAK DEĞERLENDİRDİK'

''Futbola Dönüş Öneri Protokolü'nün denetiminde hiçbir ödün vermeden yolumuza devam etmemiz gerekli. Zaten devlet ve Sağlık Bakanlığı buna müsaade etmez. TFF Yönetim Kurulu olarak oy birliği ile liglerin başlamasına karar verdik. 10 senaryomuz vardı ama en iyi senaryoyu bu olarak değerlendirdik. Allah'a dua ediyorum, inşallah Türkiye 35 gün sonra çok daha iyi durumda olacak. Liglere başladık, büyük problemler oldu, 2. Korona virüs dalgası geldi, tekrar ara veririz-vermeyiz. Bunu benim bugünden kestirmem söz konusu değil. O günkü şartlara göre oturup karar vereceğiz. Biz bugün, liglere son verirsek nasıl tescil ederiz, kimi şampiyon yaparız, kimi Şampiyonlar Ligi'ne göndeririz, kimi düşürürüz, 1. Lig'de kimi şampiyon yaparız, oradaki play-off'lar nedir, ne değildir, bunları hiç gündeme getirmedik. Çünkü gündemimizde o yok. Seyircisiz oynanan maçlarda basın mensupları da mutlaka statta yer alacaktır fakat sayılarda azalma olacak ve oturma düzeni değiştirilecek. Basınsız futbol maçı düşünülemez” şeklinde konuştu.

 

Mustafa ATASEVEN