'Esnafı korona değil ekonomik çıkmaz öldürecek'

Korana tedbirleri kapsamında kısıtlamaların tekrar hayata geçirilmeye başlaması Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler’i adeta isyan etti. Güler, “Küçük esnafı korona değil ekonomik çıkmaz öldürecek” dedi


Esnafın işlerinin çok kötü durumda olduğunu belirten Hacı Eyüp Güler, "Tedbirler hep esnafa getiriliyor, bizlere yükleniliyor. Biz tamamen bittik. Virüse faydalı olacaksa hiç açmayalım. Bu işin kamu kuruluşları, sanayicileri başka yerleri yok mu? Biz mi üretiyoruz bu koronayı? Korona virüs sadece lokantada veya kahvede mi çıkıyor? Bu kararlara karşı değiliz. Bu salgın can götürüyor. Tamam hep beraber kurtulalım. Ama esnaf borç harç içinde işimizi götürmeye çalışıyoruz. Kendimizden vazgeçtik, işçilerimiz ne olacak?” dedi.

 

 

BORÇLAR NASIL ÖDENECEK?

Özellikle lokanta ve restoranlar kapanırken kirasını ve çalışan işçisinin maaşını nasıl ödeyeceğini soran Güler, "Zorda kalan esnaf mecburen işçi çıkartmak zorunda kalacak. Nisan ayında kısıtlama kapsamında iş yerleri kapanırken vergi, Bağ-Kur ve SSK borçları da ötelendi. Ayrıca devlet kamu bankaları aracılığıyla esnafa 25 bin TL'lik destek kredileri verdi. Şimdi ötelenen borçların ve alınan kredilerin ödemeleri geldi. Fakat esnaf tekrardan kısıtlama kapsamında kepenk kapatıyor. İş yapamayan esnaf hangi borcunu hangi parayla ödeyecek?" diye sordu.

 

 

ACİLEN ÇALIŞMA YAPILMALI

Meclisten yeni bir yapılandırma paketi çıktığını ama yapılandırmaların nasıl ödeneceğini soran Güler, "Esnaf kefalet kooperatifleri kredi vadeleri 5 yıldan 10 yıla, kredi miktarları ise 200 bin TL'den de 400 bin TL'ye çıkartıldığı taktirde bu çıkmazdan kurtulabiliriz. Aksi taktirde küçük esnafı korona değil ekonomik çıkmaz öldürecek. Esnaf için acilen bir çalışma yapılmaması durumunda yarın çok geç olacak" şeklinde konuştu.

 

Kaynak: samsunetikhaber