KAZ DAĞLARI’NIN 5 KATI KATLİAM!

Çanakkale Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayan Kanada merkezli Alamos Gold adlı maden şirketinin izninin iptal edildiği açıklandı. Gözler kararın ardından ruhsat alan Kaz Dağları’nın 5 katı büyüklüğüne sahip Samsun’daki Şahin Dağları’na çevrildi


KAZ DAĞLARI’NIN 5 KATI KATLİAM!

 

Kanadalı maden firması Eldorado Gold Corporation’ın Türkiye uzantısı TÜPRAG Metal Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Samsun’un Kavak ve Havza ilçe sınırları arasında yer alan Şahin Dağları’nda yaptığı altın madeni arama çalışmaları kapsamında doğa yok oluyor. Bölgede altın bulmak için firmanın açtığı yol ve sondaj noktaları çalışması yürek sızlatıyor. Samsun, burada yürütülen altın arama çalışmaları nedeniyle, siyanür tehlikesiyle karşı karşıya. 

KAZ DAĞLARI’NIN 5 KATI BÜYÜKLÜĞÜNDE

Kaz Dağları’nda yaşanan gelişme sonrası Gazete Gerçek’e açıklama yapan. Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda ilk etap için altın arama izni verilen ruhsat sahası Kaz Dağları’nın 5 katı büyüklüğündedir. Şahin Dağları’nda alınan şu andaki ruhsat sahası 13 bin dönüm yani 13 bin hektardır. Söz konusu alanın büyüklüğü, içerisinde bulunduğumuz tehlikenin durumunu apaçık ortaya koymaktadır” diye konuştu.

YEŞİLIRMAK VE KIZILIRMAK’A DA AKACAK

Öte yandan Şahin Dağları’nda yürütülen siyanürlü altın arama çalışmalarının tehlikelerinden söz eden Başkan Ayrancı, “Şahin Dağları’nda kullanılan siyanür, yalnızca bölgeyi değil aksine tüm Samsun’u tehdit etmektedir. İnsanlar, buradaki yürütülen çalışmaların sadece bir kaç köyü etkileyeceğini düşünüyor. Yani sorunun detaylarını bilmiyorlar. Burada altını ayrıştırmak için kullanılan siyanür, sadece Mert Irmağı’na dökülmeyecek. Yeşilırmak ve Kızılırmak’a da dökülecek siyanür akarsular yoluyla Karadeniz’e akacak” şeklinde konuştu.

KAZDAĞLARI’NDA 425 GÜN MÜCADELE EDİLDİ

Diğer yandan sevindiren haber Çanakkale Kazdağları’ndan geldi. Tüm Türkiye’nin gözleri önünde katledilen Kaz Dağları’nda siyanürle altın arayan Kanada merkezli Alamos Gold şirketi hakkında CİMER’e yapılan bireysel başvuruya gelen yanıtta, maden şirketinin izninin iptal edildiği belirtildi. Kaz Dağları’nda tam 425 gün soğuk, kar, kış demeden 7/24 Kirazlı Balaban tepesini (cevherin bulunduğu) korumaya alan çevreciler, Kanadalı Alamos Gold ve yerli taşeronu Doğu Biga Madencilik tarafından Kaz Dağları'nda kurulmak istenen altın madeni projesi izninin iptal edildiğini duyurdu.

SIRA KAZDAĞLARI’NIN REHABİLİTE EDİLMESİNDE

Karar sonrası İstanbul Kaz Dağları Dayanışması’ndan yapılan açıklamada, “Doğa düşmanı Alamos Gold’u, ancak kararlı ve tüm zorluklara göğüs geren bir direniş pratiği Kazdağları’ndan söküp atabilirdi ve bizler de kararlı, kesintisiz bir direnişi ortaya koyarak bu kazanımı, Türkiye ekoloji mücadelesi tarihine yazdırmayı başardık. Şimdi sıra katliamın gerçekleştirildiği, 350 bin ağacın kesildiği, kurdun, kuşun, domuzun, sincabın yuvası olan bu alanın rehabilite edilmesinde” denildi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SESLENDİ

Kaz Dağları için alınan kararın son derece olumlu bir gelişme olarak değerlendiren Samsun Kavak-Havza Şahin Dağları Koruma ve Yaşatma Derneği Başkanı Av. İlhan Ayrancı, aynı kararın Şahin Dağları için de verilmesini ümit ettiklerini söyledi. Başkan Ayrancı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Şahin Dağları’nda yaşanan doğa katliamına dur denilmelidir” dedi. Tolga BİRGÜCÜ