NORMALLEŞME İÇİN 3 AŞAMA 

17 Mayıs Pazartesi günü tam kapanma sonrası normalleşme adımlarının atılması için kararlar alınacak. Bu çerçevede, normalleşmenin 3 aşamalı olacağı konuşuluyor


NORMALLEŞME İÇİN 3 AŞAMA 

 

İLK AŞAMA

Hafta içi yapılacak kabine toplantısı sonrası uygulanacak planlamada ilk etapta kafeler, restoranlar ve lokantalar açılıyor. İşletmelerin saat 20.00'ye kadar açık olması planlanıyor. Sokağa çıkma kısıtlaması artık 19.00'da değil eskisi gibi 21.00'den sonra olacak. Cumartesi günleri ise sokağa çıkma kısıtlaması kaldırılacak. Kısıtlama pazar günü sürecek. 

İKİNCİ AŞAMA

Planlamanın ikinci aşamasındaki belirlenen tarih ise 31 Mayıs olacak. Bu dönemde kafe, restoran, lokanta gibi iş yerleri 22.00'de kapanmaya başlanacak ancak kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranla kullanıma açık olacak. Daha küçük işletmeler, kahvehane ve çay ocağı gibi yerler için valilik üzerinden izin çıkarılacak. 

ÜÇÜNCÜ AŞAMA 

Üçüncü aşama için işaret edilen tarih temmuz ayı, hayat neredeyse normale dönecek. Düğünler belirli kısıtlamalarla yapılabilecek. Kafe ve restoran gibi yerler ise 23.45'e kadar açık olacak ama yine de kapalı alanlar kullanılamayacak. Dışarısı ise yüzde 50 oranda kullanılabilecek. Nargileciler ve gece kulüplerinin ise açılması beklenmiyor.

Eğitim içinse kötü haber var. Kulislere göre bu sene okullar açılmayacak, yani uzaktan eğitim devam edecek. Her şey yolunda giderse okulların en erken eylül, ekim döneminde eğitime başlaması bekleniyor.