Projeden 67 bin öğretmen faydalandı

Samsun İl Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘Samsun Akademi’ eğitimlerden 67 bin 780 öğretmen faydalandı


Projeden 67 bin öğretmen faydalandı


Samsun Maarif Hareketi kapsamındaki Samsun Akademi çatısı altında; Öğretmen Akademi, Öğrenci Akademi, Veli Akademi ve Yönetici Akademi bulunmaktadır ve atölye, seminer, konferans, hizmet içi eğitim faaliyetleri düzenleniyor. Eğitim faaliyetleri samsunakademi.meb.gov.tr web sitesinde duyuruluyor ve katılımcılar kişisel hesaplarından girerek eğitimlere başvuruyor. Her dönem başında ihtiyaç anketi uygulanarak katılımcıların ihtiyaç duydukları eğitim faaliyetleri belirleniyor ve eğitimlerin bu ihtiyaçlar doğrultusunda planlanmasına özen gösteriliyor. Ayrıca katılımcılar web sitesi üzerinden de diledikleri zaman eğitim isteğinde bulunabiliyor. 24 Nisan 2018 tarihinde Samsun Maarif Hareketi kapsamında başlatılan Samsun Akademi ilk eğitim faaliyeti ile samsunakademi.meb.gov.tr web sitesine; 7 bin 240 Veli, 130 bin öğrenci, bin 760 yönetici, 19 bin 250 öğretmen üye oldu.

BİN 459 EĞİTİM

Ayrıca Samsun dışından Türkiye'nin çeşitli illerinde görev yapan 3 bin 660 öğretmen de siteye üye olarak eğitimlere katılma talebinde bulundu. Samsun Maarif Hareketi kapsamında kurulduğu günden bu zamana kadar Samsun Akademi web sitesi üzerinden; bin 459 eğitim faaliyeti düzenlenirken bu eğitimlerde 408 eğitmen görev aldı ve bu faaliyetlere 67 bin 780 katılım oldu. Düzenlenen eğitimlerde en çok talep konular, zekâ oyunları, robotik kodlama, sanat, AB projeleri, STEM, web 2.0 araçları, spor, oyun temelli eğitim ve öğretmenlik meslek bilgisi oldu.

GÖNÜLLÜ KATILDILAR

Bu zamana kadar Samsun Akademi’de gerçekleştirilen bin 459 eğitimden bin 396’si (yüzde 96’sı) mesai saatleri dışında gerçekleştirildi. Bu veri öğretmenlerin ihtiyaç duyduğu eğitim faaliyetlerine mesai kavramı gözetmeksizin katıldığını gösterdi. Samsun Akademi projesi öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimine yenilikçi bir bakış açısı sunuyor. Bu bağlamda Millî Eğitim Bakanlığı’nın 2023 Vizyon Belgesi’nde bulunan ‘Öğretmen ve okul yöneticilerinin mesleki gelişimleri yeniden yapılandırılması’ hedefine ulaşılmasına da önemli katkılar sunuyor. Samsun Akademi projesinin getirdiği en önemli yenilik; il genelindeki eğitim faaliyetlerinin tek bir çatı altında toplanarak bir web sitesi üzerinden duyurusunun yapılması ve kolayca başvuru yapılması. Bunun yanında öğretmenler bu eğitimlere tamamen gönüllü katıldı. Samsun Akademi eğitimleri salgın döneminde de uzaktan eğitim ile devam ediyor.

HABER MERKEZİ