Biyomedikal sektörü ile güç birliği yapmalıyız

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yavuz Ünal, biyomedikal alanında Samsun’un özel bir durumunun olduğunu belirterek, “Bunun için sektörle güç birliği yapmamız lazım” dedi


Biyomedikal sektörü ile güç birliği yapmalıyız

OMÜ yönetimi, Samsun’un biyomedikal sanayisinin AR-GE alt yapısının gelişmesi ve üniversite-sanayi iş birliğinin güçlenmesi için yapılması gerekenler hususunda görüşmek amacıyla, sektörün uzman ismi ve ilgili bölümlerden akademisyenlerle bir araya geldi. Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal’ın başkanlığında düzenlenen toplantıya; Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fehmi Yazıcı, Prof. Dr. Recep Sancak, Bahadır Tıbbi Aletler A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Bedri Bahadır, Diş Hekimliği Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Keleş, Mühendislik Fakültesi öğretim üyeleri Doç. Dr. Mevlüt Gürbüz, Dr. Öğr. Üyesi Cengiz Tepe ile Dr. Öğr. Üyesi İlyas Eminoğlu katıldı.

BİYOMEDİKAL SANAYİ ATAĞI
Samsun’un güçlü alanlarından biri olan biyomedikal sanayiye yeni bir ufuk kazandırmak amacıyla toplandıklarını kaydeden Rektör Prof. Dr. Yavuz Ünal, “Biyomedikal alanda Samsun’un özel bir durumu var. Bu alanda ümit veren bir yapılanma ortaya koyulmuş ama sektörün tek başına devam etmesi mümkün görünmüyor. Üniversitemizde bu alanda yapılan proje ve çalışmalar olsa da sektörle aynı frekansta buluşulmadığı için var olan potansiyelle eş bir başarı sağlanamıyor. Özellikle üniversitemizdeki akademik gücü kullanarak halkın ve ülkenin faydasına olacak bir kanal açmamız gerekiyor. Bunun için öncelikle odaklanmamız, daha sonra da sektörle güç birliği yapmamız lazım. Biyomedikal gibi başarı elde etme şansı yüksek alanlar üzerine gidilir ve doğru kişilerle dirsek teması sürdürülürse çok kısa sürede herkesin kazanacağı bir imkânın ortaya çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

Göksel IRMAK