HAL’İMİZ TEMİZ

Gıdada fahiş fiyat denetimi sürerken, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz, Ticaret Bakanlığı’nın fahiş fiyat denetimlerinden temiz çıktıklarını duyurdu. Başkan Ekiz, “Vatandaşımızın gönlü rahat olsun, halimizde böyle bir durum söz konusu değil” dedi


HAL’İMİZ TEMİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ‘Fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz’ açıklamasının ardından harekete geçen Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat denetimlerine devam ediyor. Öte yandan meyve ve sebze hallerinin, komisyoncuların ve sektörün iştirakleri olan manav, market, bakkal ve benzeri gıda satıcılarının yanı sıra vatandaşın fahiş fiyat gündemi halen sıcak. Yapılan denetimlerle ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Burhan Ekiz, denetimlerden temiz çıktıklarını duyurdu. Başkan Ekiz, Samsun’daki sebze ve meyve halinde fahiş fiyatın söz konusu olmadığını kaydetti.

 

‘SORUNLA KARŞILAŞMADIK’

Başkan Burhan Ekiz, “Ülkemizde yaşanan fahiş fiyat tartışmalarını yakından takip ediyoruz. Samsun’da sebze ve meyve halinde fahiş fiyat artışı söz konusu değildir. Bu durum üretim bölgelerimiz olan Adana, Mersin ve Antalya gibi kentlerimizde yaşanıyor. Bu bağlamda Ticaret Bakanlığımız tarafından yürütülen denetimler devam ederken, bizler de denetlendik. Evraklarımızı teslim ettik ve herhangi bir sorunla karşılaşmadık” diye konuştu.

 

‘HALLERDEN KAYNAKLANMIYOR’

“Üründeki fahiş fiyat artışı hallerden kaynaklanmıyor” diyen Başkan Ekiz, “Bu sadece ürün alan alıcının satışında uyguladığı yönteme göre değişebiliyor. Ürünü alan firma nakliye ve diğer giderlerini üzerine koyup öyle satabiliyor. Yani isterse sattığı ürünün fiyatını anında geçici olarak yükseltebiliyor ve düşürebiliyorlar. Bu bağlamda çoğu zaman haberlere de konu oluyor ki bizler de görüyoruz, 1 liraya alınan ürün 5 liraya satılabiliyor. Vatandaşımızın gönlü rahat olsun, halimizde böyle bir durum söz konusu değil. Şöyle düşünsünler, sebze ve meyve halimizde aynı ürünü satan 30 tane dükkan var. Bu artışın halde yapılması imkansızdır. Rekabet imkansızdır” şeklinde konuştu.

 

Tolga BİRGÜCÜ