Haklarını ödeyin
Reklam
  • Reklam

Haklarını ödeyin

Ek ödemeler konusunda aile hekimlerinin kapsam dışı tutulmasını eleştiren CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, iktidara şöyle seslendi: “Hakları ödenmez demek yetmez, haklarını ödeyin.”

12 Mayıs 2020 - 15:02

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, salgınla mücadele sürecinde önemli görevler üstlenen aile hekimlerinin öncelikli taleplerinin dikkate alınmasını istedi. Hastanelerde sunulan poliklinik hizmetlerinin salgın döneminde durma noktasına geldiğine ve bu dönemde bu hizmetin aile hekimliklerince sunulduğuna dikkat çeken Hancıoğlu, “Birçok aile hekimimiz ve hekimlik çalışanı bu süreçte büyük risk altında fedakârca çalışmış, maalesef enfekte olan ve hayatını kaybedenler olmuştur” dedi.

BU SAVAŞIN GİZLİ KAHRAMANLARI

Tüm sağlık çalışanları gibi aile hekimlerinin de bu görevlerini yaparken, ilave hiçbir beklentisinin olmadığının altını çizen Hancıoğlu açıklamasını şöyle sürdürdü: “Salgınla mücadelenin kahramanları değerli sağlık emekçilerimize, minnetimizi manen ve madden göstermemiz gerekiyor. 1 Mart itibaren geçerli olmak üzere üç ay süreyle yürürlükte kalacak olan ek ödeme uygulaması kapsamına, aile hekimlerimiz de dâhil edilmelidir. ‘Hakları ödenmez’ dememiz yetmiyor, haklarını ödememiz gerekiyor. Bu savaşın gizli kahramanları aile hekimlerimize de sahip çıkmalıyız.”

8 BİN EMEKÇİ ENFEKTE OLDU

CHP’li Hancıoğlu, 8 bine yakın sağlık emekçisinin bu süreçte enfekte olduğunu, başka hiçbir meslek grubunda bu düzeyde bir vaka sayısına ulaşılmadığını da vurgulayarak, kişisel koruyucu donanım, sosyal mesafe ve izolasyona ilişkin fiziksel mekan düzenlemeleri konularında yaşanan sorunlara da dikkat çekti. Hancıoğlu, “Bakanlık bu konularda aile hekimliklerine yardımcı olacak politikalar geliştirmeli ve belli aralıklarla PCR ya da antikor testleri başlamalıdır” dedi.

KİŞİSEL KORUYUCU TEMİN EDİLMELİ

Hancıoğlu ayrıca, Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre ülkemizdeki bir aile hekiminin günde en az 16 cerrahi maske kullanması gerektiğini, hiçbir aile hekimliği birimine bu düzeyde kişisel koruyucu donanım temin edilemediğini ve ekipman dağıtımı konusunda şehirler arasında büyük uçurumlar yaşandığını vurgulayarak, bu sorunların ivedilikle çözülmesi gerektiğini kaydetti.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YEDAŞ’tan 320 milyonluk yatırım hedefi
YEDAŞ’tan 320 milyonluk yatırım hedefi
Kadın cinayetlerine fidan bağışlı tepki
Kadın cinayetlerine fidan bağışlı tepki