• Reklam
’Hemşireler sağlık hedefine ulaşmada öncü bir sestir’

'Hemşireler sağlık hedefine ulaşmada öncü bir sestir'

THD Samsun Şube Başkanı İlknur Buga, sağlıkta nitelikli bakımın olmazsa olmazı, gerçek anlamda hem hizmeti alan toplumu hem de hizmeti sunan hemşireleri gerçek anlamda bütünleştiren ve doyuran bir sağlık sistemi olduğunu söyledi

15 Mayıs 2019 - 10:37 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 14:05

Türkiye Hemşireler Derneği Samsun Şube Başkanı İlknur Buga, 12 Mayıs Dünya Hemşireler Günü nedeniyle yaptığı açıklamada Dünya hemşirelerinin 2019 yılı temasının, "Hemşireler; Herkes için Sağlık Hedefine Ulaşmada Öncü Bir Ses" olarak açıklandığını belirtti. Buga, toplumun temel hakkı olan sağlığa kavuşması, nitelikli ve güvenli bakıma erişmesinin ancak, sağlık çalışanlarının olumlu çalışma ortamları ile mümkün olduğunu belirti.

 

‘ORTAK DİL’ ÇAĞRISI

İlknur Buga şöyle konuştu: "Toplumumuzun hak ettiği güvenli ve nitelikli bakımın garantisi, sağlık hizmeti sunan ekibin içinde yaklaşık 170 bin kişi ile en büyük çoğunluğu oluşturan hemşirelerdir. Ancak, nitelikli bakımın olmazsa olmazı, gerçek anlamda hem hizmeti alan toplumu, hem de hizmeti sunan biz hemşireleri gerçek anlamda bütünleştiren ve doyuran bir sağlık sistemidir. Mevcut sağlık sistemi içinde biz hemşirelerin, toplumumuzun hak ettiği nitelikli bakımı sunabilmesi ve ‘Sağlık Hedefine Ulaşmada Öncü Bir Ses’ olabilmesi için öncelikli olarak yapılması gereken düzenlemeler bulunmaktadır. Temel eğitimi hemşire olmayan sağlık insan gücüne, uzaktan eğitimle hemşirelikte ön lisans ve lisans diploması verilme uygulamasının durdurulması, hemşirelik eğitiminin, hemşirelik mesleğinin sahiplerine bırakılması, hemşirelik akademik kadrolarına, hemşirelik dışı meslek sahiplerinin istihdamının önlenmesi, niteliksiz ve meslek dışı kuruluş/bireyler tarafından yürütülen hemşirelik kurslarına vb. izin verilmemesi, mevcut programların durdurulması, hemşirelik hizmetlerinin yönetimi ve organizasyonunun başhemşirelik unvanı ile hemşirelik yönetmenliğinde yer alan görev, yetki ve sorumluluklarla yürütülmesi, hemşire istihdam probleminin çözülmesi,  hemşirelerin özlük haklarının iyileştirilmesi, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin engellenmesidir. Sorunları aşmak, mesleğimizi geliştirmek ve öncü bir ses olmak için ortak dil kullanmalıyız, birlikte olmalıyız ve birlikte hareket etmeliyiz. Yalnız başımıza biraz, ancak birlikte çok fazla şey yapabiliriz."

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda