Reklamı Geç
  • Reklam
‘HERKESE BENDEN ÇAM’

‘HERKESE BENDEN ÇAM’

20 yıldır kendi imkanlarıyla çam tohumlarını pet şişelere koyarak fidan yetiştiren sanayi esnafı Ali Uslu, “Amacım daha yeşil bir Samsun, daha yeşil bir Türkiye” dedi

07 Aralık 2017 - 11:00

20 yıldır kendi imkanlarıyla çam tohumlarını pet şişelere koyarak fidan yetiştiren sanayi esnafı Ali Uslu, “Amacım daha yeşil bir Samsun, daha yeşil bir Türkiye” dedi

Gülsan Sanayi Sitesi’nde çay ocağı işleten 55 yaşındaki Ali Uslu, 20 yıldır çam kozalaklarından çıkardığı tohumları sanayi şartlarında yetiştirerek herkese ücretsiz fidan dağıtıyor. Türkiye’nin her köşesine çam fidanlarını ücretsiz olarak gönderdiğini vurgulayan Uslu, bugüne kadar on binlerce fidan verdiğini ve hiçbir ücret almadığının altını çiziyor. Doğa aşığı olan 55 yaşındaki çay ocağı işletmecisi Uslu, “Hayalimde daha yeşil bir Samsun daha yeşil bir Türkiye var” vurgusu yapıyor.

‘İNSANLARIMIZ AĞAÇ NEDİR BİLMİYOR’

Ali Uslu, çam tohumlarını fidana dönüştürerek daha yeşil bir dünya hayaliyle ücretsiz dağıtıyor. Üstelik bu işi sanayi şartlarında başarıyor. Gazete Gerçek’e konuşan 55 yaşındaki çay ocağı işletmecisi ve sanayi esnafı Ali Uslu insanların ağaç nedir bilmediklerini vurgulayarak şöyle konuştu: “Bizim insanımız maalesef ağaç nedir bilmiyor. Eskilerimiz ağaçların kıymetini bilirdi ama yeni nesil, yani bizim kuşak ağacı canlı olarak görmüyor bile. Ağaç işte diyerek geçen var. Halbuki ağaç değil o. O bir can. Onun faydaları saymakla biter mi, elbette bitmez. Ama insanlarımız bilmiyorlar. Ağaç demek nefes demektir, yer altı kaynak suları demektir, erozyon ve toprak kaymasının önüne geçilmesi demektir. Ağaç demek huzur, sakinlik, dinginlik demektir. Ağaç demek gelecek demektir, gıda demektir, nesil demektir, canlılık demektir. Maalesef insanlarımız şehir hayatlarında yanı başlarındaki ağaçları bile fark etmiyorlar. Ne üzücü ne ayıp bir olay. Ben bir yere gittiğimde o yerde nasıl insanların yaşadığını ağaçlardan anlıyorum. Ağaç varsa orada huzur vardır.”

‘KURUŞ PARA ALMIYORUM’

Çam tohumlarını pet şişelerde adeta bir bebek gibi büyüten 55 yaşındaki Uslu ağaç dikeceklerden hiçbir ücret almadığının da altını çiziyor. Uslu devam eden açıklamasında, “Ben bu işten zevk alıyorum. Bu dünyaya, çocuklarımıza borcumu ödüyorum. Tam 20 yıldır tohum toplayarak fidan olana kadar bebek gibi yetiştiriyorum. İsteyen herkese veriyorum, yeter ki diksin. Peygamber efendimizden yola çıktım ben. Ağaç dikmenin önemini anlatan hadisler var. İnsanlar parasız verdiğime inanmıyorlar. Gelip alıyorlar ücret soruyorlar. Bugüne kadar bir kişiden 5 kuruş para almadım” şeklinde konuştu.

‘SAMSUN’A BİNLERCE FİDAN DİKTİM’

Samsun’da bulduğu her boş araziye ve yol kenarlarına binlerce fidan diktiğini kaydeden Uslu, “Samsun’da bugüne kadar binlerce fidan diktim. Tabi insanların arsasına değil, yol kenarlarına. Mesela yolda giderken boş bir yer görüyorum hemen fidanlarımı alıp gidiyorum oraya. Mesela Baruthane civarına geçen yıl fidanlar diktim ve büyüdüler. Benim sayın valimizden, sayın belediye başkanlarımdan isteğim var. Ne olur fidan diksinler. Binlerce on binlerce ağaç diksinler. Bu işin bir maliyeti yok” şeklinde vurgu yaptı.

Serhat TÜRK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Okul servisi şoförü, öğrenciye tacizden gözaltına alındı
Okul servisi şoförü, öğrenciye tacizden gözaltına alındı
Samsun'da 18 yaşındaki genci sokakta hastanelik eden travesti yakalandı
Samsun'da 18 yaşındaki genci sokakta hastanelik eden travesti...