Hukuk Fakültesi’nin Samsun’a Taşınması Söylemleri...

Hukuk Fakültesi’nin Samsun’a Taşınması Söylemleri Çarşambalıları Ayağa Kaldırdı

Samsun’un Çarşamba ilçesinde Hukuk Fakültesi’nin şehir merkezine taşınması söylemleri ilçe halkını ayağa kaldırdı. İlçedeki siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri tek yumruk olarak, 'Fakültemizin taşınmasına izin vermeyiz’ açıklaması yaptı

21 Ekim 2016 - 14:00

Samsun’un Çarşamba ilçesinde Hukuk Fakültesi’nin şehir merkezine taşınması söylemleri ilçe halkını ayağa kaldırdı. İlçedeki siyasi partiler ve sivil toplum örgütleri tek yumruk olarak, 'Fakültemizin taşınmasına izin vermeyiz’ açıklaması yaptı

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın, Çarşamba ilçesindeki Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesi’nin Samsun’da tanışması yönünde çıkan söylemlere yönelik tepkisinin ardından Çarşambalılar da Yılmaz'a tam destek vererek, Çarşamba Güneşdoğdu Kampüsü içerisindeki hiçbir fakültenin merkeze taşınmasına izin vermeyeceklerini belirttiler.

PLATFORMDAN ORTAK AÇIKLAMA

Çarşamba'da 8 yıl önce büyük özverilerle kurulan, OMÜ Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi başta olmak üzere, İletişim Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ve Mehmet Tülezoğlu Adalet Meslek Yüksekokulu ile ilçenin kaderini değiştiren kampüste, hukuk fakültesinin şehir merkezine taşınması söylemleri, ilçe protokolü başta olmak üzere esnaf ve vatandaşları da isyan ettirdi. Çarşamba'dan hiçbir fakültenin merkeze taşınmasına izin vermeyeceklerini belirten Çarşamba Üniversite Platformu çatısı altında toplanan sivil toplum örgütleri ve siyasi partilerin temsilcileri, yaptıkları ortak açıklamayla, "Hukuk Fakültesi Çarşamba’da kalmalı. Hatta Samsun'un ikinci devlet üniversitesi Yeşilırmak Üniversitesi adıyla Samsun'da kurulmalı' açıklaması yaptılar.

İKTİDAR VE MUHALEFET DE BİR ARADA

Çarşamba ilçesindeki sivil toplum kuruluşları, son günlerde gündeme gelen Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ali Fuat Başgil Hukuk Fakültesinin merkeze taşınması tartışmalarına yaptıkları basın açıklaması ile ortak tepki gösterdi. Çarşamba Öğretmenevi’nde gerçekleştirilen basın açıklamasına Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz’ın yanı sıra ilçedeki sivil toplum kuruluş başkanları ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

SAMSUN’A MESAFEDE SIKINTI YOK

Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Yılmaz, 'Çarşamba ilçemiz, Samsun merkezine 36 km. uzaklıkta ve yarım saatlik bir ulaşım mesafesine sahip, havalimanına 12 km uzaklıkta büyükşehir ile entegre olmuş bir çok il merkezinden büyük bir merkezdir. Raylı sistemin Büyükşehir Belediye Başkanımızın özverili çalışmalarıyla Tekkeköy’e kadar uzanmış olması bu mesafeyi çok daha yakınlaştırmıştır. Çarşamba ilçemizin birçok ilden büyük olmasının yanında, sosyal, kültürel ve ekonomik özelliklerinin de getirdiği bir gelişme ile 2008 yılında Çarşamba Ticaret Borsamızın katkıları ile kurulan meslek yüksek okulumuzla başlayan süreçte, Önce Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi, 2009 yılında Türkiye Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuştur" dedi.

GÜNEŞDOĞDU’NUN KEMİKLERİ SIZLAR

2010 yılında bütün malvarlığını memleketi Çarşamba’da kendi adıyla kurulan OMÜ Güneşdoğdu Kampüsü’ndeki fakülte binalarının yapımına harcayan hayırsever Mustafa Kemal Güneşdoğdu, Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi, Çarşamba İletişim Fakültesi, Çarşamba adıyla kurulan Çarşamba İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Tıp Fakültesi derslikleri binalarının yapımını tek başına üstlenerek bitirdiğini anımsatan Ahmet Yılmaz, "Mustafa Kemal Güneşdoğdu, 7 Şubat 2016 tarihinde de aramızdan ayrılmıştır. Çarşamba ilçesinde kazandığı tüm birikimini ve mal varlığını yine Çarşambalı hemşerilerine ve eğitime harcamıştır. Bu yıl da, Çarşamba’nın yetiştirdiği değerlerden olan sayın hayırsever Tülay Ulusoy tarafından merhum babası adına OMÜ Mehmet Tülazoğlu Adalet Meslek Yüksekokulu aynı kampüs alımında inşa edilerek törenle öğrenime açılmıştır. Çarşamba Güneşdoğdu Kampüsündekı Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi bu yıl 4. mezunlarını, İletişim Fakültesi ise ilk mezunlarını verecektir. Halen Belediye-Rektörlük işbirliği ile öğretim üyeleri için 20 dairelik misafirhane ve kültür merkezi inşaatının yapımı devam etmektedir’ diye konuştu.

ÖĞRENCİLERE BASKI YAPILIYOR

Temmuz 2016 tarihinde yapılan OMÜ Rektörlük seçimleri bir fırsat olarak görülerek; Samsun merkezde ikamet etmek gibi tamamen şahsi beklentilerle bazı öğretim üyeleri tarafından Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesinin taşınmasının gündeme getirildiğini, hatta bu kampanyaya dahil olmayan öğrencilerin sınıf geçirilmeyeceği yönünde baskılar yapıldığını duyduklarını ifade eden Yılmaz, "Son günlerde de, Samsun’da kurulması gündemde olan ikinci devlet üniversitesinin Çarşamba Güneşdoğdu Kampüsü merkezli olmasını önlemek için, yapılan girişimleri basın yayın organlarından takip etmekteyiz. Çoğu illerde bulunan üniversitelerden alt yapı olarak çok daha üstün niteliklere sahip bir kampüs alanına kavuşmuş bulunmaktayız. Yine Gençlik Spor Bakanlığımızca yürütülen faaliyetler çerçevesinde bir kaç binada faaliyet gösteren 750 kişilik öğrenci yurdu ve birçok özel yurt ilçemizde eğitime katkı sunmaktadır. Yine Gençlik Spor Bakanlığımızın 500 kişilik bir öğrenci yurdu projesi bulunmaktadır. Çarşamba ilçesi mevcut dinamik ve ticari yapısı ile üniversite şehri olmasının da sağlayacağı büyük bir birikim ile bölgenin önemli bir eğitim üssü haline gelecek bu durum ilçemizde büyük bir dönüşüme de katkı sunmuş olacaktır’ diye konuştu.

Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hak hukuk Adalet
    4 ay önce
    orada okuyanlara ve okutanlara sorun Sanki fakültede siz okuyornuz. yazık çok yazık
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Vezirköprü ziyaretine  15 gün erteleme
Vezirköprü ziyaretine 15 gün erteleme
Gol krallığı yarışı kızışıyor
Gol krallığı yarışı kızışıyor