İhracatı Cezayir ve Yemen sırtladı
Reklam
  • Reklam

İhracatı Cezayir ve Yemen sırtladı

Yılın ilk 4 ayında yüzde 18.35 artışla 233 milyon 958 bin dolar ihracat gerçekleştiren Samsun, nisan ayında en fazla dışsatımı Cezayir'e yaptı. 4 aylık süreçte Avrupa ülkelerine yapılan ihracatta gerilemeler yaşanırken, Afrika pazarı büyüdü

14 Mayıs 2019 - 11:02 - Güncelleme: 15 Mayıs 2019 - 10:49

Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) verilerine göre; Samsun'da nisan ayında en fazla ihracat artışını çelik sektörü yüzde 886 artışla 14 milyon 130 bin dolar ile gerçekleştirirken, en fazla ihracat artışı yapılan ülkenin Cezayir olduğu belirlendi. Cezayir'e nisan ayında yapılan ihracat yüzde 2 bin 614 arttı ve 7 milyon 638 bin dolara çıktı. Samsun'un en fazla ihracat yaptığı Avrupa ülkelerinden Hollanda'ya yapılan dışsatımda yaşanan gerileme devam ediyor.

CEZAYİR PATLAMA YAPTI

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin verilerine göre; Samsun'da nisan ayında en fazla ihracat artışı yüzde 2 bin 614 ile Cezayir dış ticaretinde yaşandı. Geçen yıl nisan ayında bu ülkenin koyduğu ithalat yasakları nedeniyle 300 bin doları bile bulmayan Cezayir’e yapılan ihracat, nisan ayında 7 milyon 638 bin dolara çıkarak rekor kırdı. Bununla birlikte yılın ilk 4 ayı itibariyle bu ülkeye yapılan toplam ihracat da yüzde bin 265 artışla 16 milyon 311 bin dolara çıktı. 

HOLLANDA ZİRVEDE AMA…

Nisan ayında en fazla ihracatın yapıldığı ikinci ülke ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,46 gerilemeye rağmen Hollanda oldu. Hollanda'ya nisan ayında 7 milyon dolar ihracat yapılırken, toplam ihracatta ise zirvede yer almayı sürdürdü. Samsun'dan Hollanda'ya yapılan toplam ihracat yüzde 10,46 oranında bir gerileme ile 26 milyon dolar oldu. Geçen yılın ilk 4 ayında bu ülkeye yapılan toplam ihracat 29 milyon dolar seviyesindeydi.

YEMEN TÜM ÜLKELERİ SOLLADI

Samsun ihracatında özellikle mart ayında 7 milyon 923 bin dolar dışsatım ile ihracat rekoru kırılan Yemen'e ihracat nisan ayında yarı yarıya düşse de en fazla ihracat yapılan ülkeler arasında yer almayı başardı. Nisan ayında Yemen'e 3 milyon 176 bin dolar dışsatım gerçekleştirildi. Bu yılın ilk 4 ayı itibariyle Yemen'e yapılan ihracat ise 20 milyon 399 bin dolar ile tüm ülkeler arasında ikinci sırada yer aldı.

AVRUPA PAZARI GİDEREK DARALIYOR

Samsun ihracatında önemli bir yer tutan Avrupa'ya yapılan ihracatta;  Almanya'nın yanı sıra Hollanda, Bulgaristan, İsveç, İsviçre, Fransa, İtalya gibi ülkelere dışsatımda gerilemeler yaşanmaya devam ediyor. Samsun'un en büyük ihracat partneri olan Almanya'ya yapılan toplam ihracat geçen yılın Ocak-Nisan dönemine göre yüzde 34 gerilemiş durumda. Buna göre yılın ilk 4 ayda toplam 18 milyon 186 bin dolar ihracat yapılan bu ülkeye, bu yılın ilk 4 ayında yapılan dışsatım ise 12 milyon doları bulamadı. Son dönemde ciddi bir atak içine giren Bulgaristan'a yapılan ihracat da nisan ayında yüzde 44, yılın ilk 4 ayı itibariyle de yüzde 63 küçüldü. Avrupa ülkeleri arasında Samsun'dan ihracat artışının sağlandığı ülkeler Polonya, Rusya, Ukrayna, Yunanistan oldu.

RUSYA İLE İLİŞKİLER DÜZELDİ, SAMSUN’A YARADI

Türkiye ile Rusya arasında S-400 füzelerinin alımına kadar uzanan ticari ilişkilerdeki olumlu havadan Samsun ekonomisi de karlı çıkmayı sürdürüyor. Nisan ayında Rusya'ya 2 milyon 559 bin dolar ihracat yapan Samsun’un bu ülkeye yılın ilk 4 ayında yaptığı toplam ihracat ise 10 milyon 358 bin dolar oldu.  Bu arada Suriye'ye yapılan ihracat ise geçen yılın ocak-nisan döneminde 2.5 milyon doları geçmezken, bu yılın aynı döneminde ise 8 milyon 790 bin dolara ulaştı. Samsun'un Ukrayna'ya yaptığı ihracat ise geçen yılki 1 milyon dolardan bu yılın 4 ayında toplam 2 milyon 331 bin dolara çıktı.

IRAK’A YAPILAN İHRACTTA REKOR

Samsun ihracatında geçmiş yılarda önemli bir yeri bulunan Irak ile Samsun'un dış ticareti de giderek düzeliyor. Geçen yıl nisan ayında 1 milyon 608 bin dolar dışsatım yapılan bu ülkeye, geçen ay ise 3 milyon 634 bin dolar ihracat gerçekleştirildi. Irak'a yapılan toplam ihracat ise yılın 4 ayı itibariyle yüzde 145 artarak, 13 milyon 749 bin dolara çıktı. Geçen yılın ilk 4 ayında Samsun'dan bu ülkeye toplam 5.6 milyon dolar ihracat yapılmıştı.

ABD PAZARI KÜÇÜLÜYOR

Bu arada Samsun ihracatında önemli bir yer tutan ABD pazarındaki gerileme giderek büyüyor. Nisan ayında Samsun'dan bu ülkeye yüzde 46 küçülmeyle 1 milyon 568 bin dolar ihracat yapılırken, geçen yılın ilk 4 aylık dönemine göre de yüzde 49 gerileme meydana geldi. 2018'in ilk 4 ayında ABD'ye 8 milyon 622 bin dolar dışsatım gerçekleştiren Samsun, bu yılın ilk 4 ayında ise yüzde 49 gerilemeyle 4 milyon 319 bin dolar dışsatım yaptı.

KENYA İLE ESKİ GÜNLER GERİ DÖNDÜ

Öte yandan Samsun'un Kuzey Afrika'da Kenya, Ortadoğu'da İsrail ile Uzakdoğu'da Malezya ve Çin'e yaptığı ihracat da dikkat çekici artışlar meydan geldi. 2016 ve 2017 yıllarında adeta dibe çakılan Kenya'ya yapılan ihracat 2018'in son aylarında atağa geçmişti. Geçen yıl nisan ayında 100 bin doları bile bulmayan Kenya'ya yapılan ihracat bu yılın insan ayında ise yüzde 2 bin 500 arttı ve 2.5 milyon dolara çıktı. Kenya'ya Samsun'dan yılın ilk 4 ayında yapılan toplam ihracat ise yüzde 3 bin 690 arttı ve 14 milyon 54 bin dolara yükseldi. Malezya'ya yapılan ihracat ise 1 milyon doları geçerken, Çin'e yapılan ihracat da 1.5 milyon doları buldu. Mart ayında 7 milyon 730 bin dolar ihracatın yapıldığı Etiyopya ve 2 milyon 154 bin dolar ihracatın yapıldığı Filipinler ile ticaretin dönemlik olduğu nisan ayı verilerine de yansıdı. Her ülkeye nisan ayında ciddi bir dışsatım gerçekleştirilemedi. Nisan ayında Samsun'dan sürpriz ihracat artışlarının sağlandığı ülkeler; yüzde 840 artışla 314 bin dolar ihracatın yapıldığı Brezilya ile 422 bin dolar dışsatım yapılan Meksika oldu. Meksika'ya yılan ilk 4 ayında yapılan toplam ihracat; geçen yılki 233 bin dolar seviyesinden, 1 milyon dolara ulaştı.

Kaynak: Gülsüm ATİK

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
YEDAŞ’tan 320 milyonluk yatırım hedefi
YEDAŞ’tan 320 milyonluk yatırım hedefi
Kadın cinayetlerine fidan bağışlı tepki
Kadın cinayetlerine fidan bağışlı tepki