İkinci elde yükseliş bekleniyor
Reklam
  • Reklam

İkinci elde yükseliş bekleniyor

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu Genel Başkanı Aydın Erkoç, ikinci el araç satışlarının yaz aylarında yükselmesinin beklendiğini söyledi

11 Mayıs 2020 - 16:38

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) Genel Başkanı Aydın Erkoç, korona salgını nedeniyle ikinci el otomobil satışlarında artış trendinin sona erdiğini, bunun da fiyatlardaki yükselişi durdurduğunu söyledi. Dünya Gazetesi’nin haberine göre; Erkoç, yaz aylarına doğru kontrollü normalleşme ile birlikte satışlarda artış beklediklerini kaydetti. Türkiye ve dünyada normalleşme sürecine girildiğini hatırlatan Erkoç, dövizdeki artışın ve yeni araç üretimindeki belirsizliklerin ikinci el araç ticaretine de etki edeceğini belirtti. Erkoç, salgın nedeniyle insanların bireysel araç kullanımına eğiliminin artacağını tahmin ettiğini vurgulayarak, “Tüketicilerin bireysel otomobil alımlarının artacağını, sıfır araç arzındaki problemlerden dolayı da tüm talebin ikinci el araca kayacağını düşünüyorum. Ayrıca değişen tüketici alışkanlıklarıyla araç kiralama, araç paylaşımı, toplu taşıma gibi ulaşım türlerine talebin düşeceğini öngörüyor, bunun da ikinci el otomotiv sektörünün potansiyelini artıracağını düşünüyorum’’ dedi.

 

FEDERASYON UZATMA İSTEMİYOR

İkinci el otomotiv sektörünün büyük bir sektör olduğunu ve çok sayıda yan iş koluna kaynak sağladığını söyleyen Erkoç, kamu desteklerinden faydalandırılmaları gerektiğini belirtti. Ticaret Bakanlığı ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından düzenlenen ve sektöre standart getirmeyi hedefleyen ikinci el araç ticaretinde yetki belgesi alma zorunluluğunun Ağustos ayına kadar ertelendiğine işaret eden Erkoç, federasyon olarak tekrar bir uzatma istemediklerini bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yıldırım’dan taklit iddialarına cevap
Yıldırım’dan taklit iddialarına cevap
Büyükşehir’den forma çekilişi
Büyükşehir’den forma çekilişi