İYİ PARTİ’DEN STK ZİRVESİ

İYİ PARTİ'DEN STK ZİRVESİ

İYİ Parti İlkadım İlçe Başkanlığı’nın organizesinde dün kentteki Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcilerinin ve bazı meslek odalarının yöneticilerinin katılımıyla önemli bir toplantı gerçekleştirildi

08 Ocak 2022 - 07:53

STK temsilcileriyle buluşan İYİ Parti Grup Başkanvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, İYİ Parti İlkadım ilçe Başkanı Av. Burcu Işıtan Satar ve partililer, sorunları dinleyerek notlar aldı. Ihlamur Kafe’de gerçekleştirilen STK zirvesinde, sorunlara yönelik çözüm önerileri ve yapılabileceklerin konuşuldu. Toplantıda hükümete yüklenen Erhan Usta, özellikle ekonomi anlamında Türkiye’de unutulan meselelerin yeniden konuşulmaya başladığına dikkati çekerek, siyasi iktidarın ‘kötü yönetim’ ile suçladı. Usta, Türkiye’nin Afrika ülkelerinden dahi geriye gittiğini ifade etti.

SATAR: ESNAFIMIZ İFLASIN EŞİĞİNE GELDİ

Toplantının açılış konuşmasını yapan İYİ Parti İlkadım ilçe Başkanı Av. Burcu Işıtan Satar, “Elektrik, doğalgaz, benzin lüks gider kalemleri haline geldi. Gıda fiyatlarına yapılan zamları ise yakalayamaz hale geldik. Bugün itibariyle üreticinin enflasyonu yüzde 79’a dayanmış durumda. Bir çok esnafımız ve kobimiz iflasın eşiğine geldi. Tüm bu olumsuzlukların karşısındaysa Türkiye’nin en önemli kurumlarından biri olan TÜİK, gerçek rakamların yanından dahi geçmeyen rakamlar açıklamada ve durumu tamamen manüple etmeye çalışmaktadır. Sendikalarda, odalarda yani sivil toplum kuruluşlarının hepsinde bu ekonomik sıkıntıları birebir yaşayan üyelerimiz var. Unutulmamalıdır ki sivil toplum kuruluşları Türkiye’nin nabzıdır. Siyaset sadece üst perdeden konuşup, vaatlerde bulunmak olmamalı. Türkiye’nin nabzı olan kurum ve kuruluşların her zaman tanınmalı ve fikirleri her zaman alınmalıdır. Ancak bu şekilde ortak akılla çözüm üretip, müreffeh bir ülke haline gelebiliriz.  İYİ Parti kuruluşundan itibaren bu şekilde bir politika sergilemektedir. Bu zor günlerde, tek bir fikir bile bizler için çok kıymetli” diye konuştu. Başkan Satar daha sonra ise katılımlarından dolayı tüm STK yöneticileri ve üyelerinde teşekkür etti.

AKSOY: İLETİŞİMİ HER ZAMAN ÖN PLANDA TUTACAĞIZ

Daha sonra söz alan İYİ Parti Samsun İl Başkanı Hasan Aksoy, sivil toplum kuruluşlarının ülkedeki önemine dikkati çekerek, “Biz sivil toplum kuruluşlarıyla ilişkileri her zaman ön planda tuttuk ve tutacağız. O yüzden böyle bir toplantı gerçekleştirdik. Her türlü fikriniz düşünceleriniz ve sorularınıza açığız” şeklinde konuştu.

YAŞAR: DEĞİŞİM OLMASI GEREKTİĞİ APAÇIK ORTADA

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar da, “İşin membası, işin kaynağında sivil toplum kuruluşlarımız vardır. Siz sivil toplum kuruluşlarımızın yöneticilerinin çözüm önerileri bizim için çok çok önemli. Konuşmak yerine biz bugün burada sizleri dinleyeceğiz. Ülkenin durumunu artık anlatmaya gerek yok. İktidar ne yaparsa yapsın, bu işin üstesinden kalkamayacağı ortada. Ülkemizde maalesef bir güven ortamı kalmamıştır. İstikrar ortamı oluşmadan bir şey yapmak mümkün değil. Bugün artık şekilsiz ve şemasız bir değişim olması gerektiği apaçık ortadadır” ifadelerini kullandı.

USTA: TÜRKİYE’DE SİYASET TIKANMIŞTIR

İYİ Parti Grup Başkanvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Türkiye’de hepimiz şunu net bir şekilde biliyoruz; siyaset tıkandı. İktidar günahı ve sevabıyla 20 yıldır bu ülkeyi yönetiyor. İyi yaptığı işler oldu, bunu kabul ediyoruz. Özellikle ilk yıllarında, başarılı iktisadi politikalar oldu. Dış politikada ve bir kısım sosyal politikalarda başarıları oldu. Ancak özellikle 2007-2008 sonrasından itibaren iktidarın o verimli çalışmasını kaybettiğini, aşağı doğru bir iniş olduğunu görüyoruz ve biliyoruz. Zaten rakamlar da bunu gösteriyor. 2012-2013’ten sonra milli gelir açısından baktığımızda, 250 milyar dolar o güne göre bugün kayıp var. Yani o gün 950 milyar dolar milli gelir üreten Türkiye, bugün 700 milyar dolar bir gelir üretiyor. Dolayısıyla bu hepimize yansıyor. Kişi başı gelir açısından 12 bin 500 dolarlardan, 8 bin dolara düşmüş bir Türkiye var. Buna yeni kurlarla baktığımız zaman, 8 bin doların çok altına inecektir. Dolayısıyla şu anda sorun çözemeyen, tam tersine sorun üreten bir yapı var. Bu zaten 2008’den sonra başlayan bir eğilimdi ve sistem değişikliğiyle hızlandığını hepimiz müşahede ediyoruz. TÜİK’in rakamları bunu net bir şekilde gösteriyor” dedi.

HÜKÜMET ‘PANDEMİ’ DİYEREK YANILTIYOR
“Türkiye’nin unuttuğu meseleler yeniden ortaya çıkmaya başladı” diyen Erhan Usta, şöyle devam etti: “Türkiye yüzde 5-6’lı enflasyonlara gelmişti ama son 4-5 yıldır, bakın bunun pandemiyle alakası yok, yani hükümet vatandaş yanıltıyor. Sanki her şey bu pandemi kaynaklı sorunlar ve oradan birikiyormuş gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Bu kesinlikle yanlıştır. Bunu siyaseten söyleyebilirsiniz ancak buna inanmaya başlarsanız Türkiye’nin hiçbir sorununu çözemezsiniz. Yılsonu enflasyon rakamlarını hepimiz gördük; yüzde 30.8 ile aldığı üretici enflasyonunu bugün bu hükümet yüzde 80’e getirdi. Bu enflasyon rakamı 90’lu yılların rakamıdır. Dolayısıyla Türkiye bir sıkıntıdan geçiyor, yoksulluk arttı. Türkiye’de hızlı bir şekilde fakirleşme ve yoksullaşma başladı. ‘Bu kadar kaynağa, coğrafik ve stratejik konumuna rağmen Türkiye neden yoksullaşıyor?’ diye sormamız lazım. Bütün dünyada enflasyon yüzde 3-5 iken bizim ülkemizde neden yüzde 80 olsun? Bütün dünyada faiz 0-1 veya 2. Hani ‘Afrika!’ deriz ya; Güney Afrika’da kredi faizi yüzde 3-5 iken Türkiye’de bugün kredi faizi niye yüzde 40’ı buluyor? Ülkemizin bu duruma ulaşmasının temelinde tamamen kötü yönetim var. Temel sorun bütün dünyadan Türkiye’nin olumsuz yöne ayrışmasıdır. Durum böyleyken, başka bir şeye pandemiye veya emtia fiyatları gibi durumları bahane gösteremezsiniz. İnşallah bu kötü yönetim değişsin diye mücadele ediyoruz.”

Tolga BİRGÜCÜ

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MUHTEŞEM
MUHTEŞEM
19 Mayıs’ı anlayarak kutlamalıyız
19 Mayıs’ı anlayarak kutlamalıyız