• Reklam
İZMİR’İN İŞGALİNE HAVZA’DAN TEPKİ

İZMİR'İN İŞGALİNE HAVZA'DAN TEPKİ

‘Samsun’da 100 Yıl Önce Bugün’ adlı yazı dizimizin bugünkü bölümünde; Yunan askerlerinin İzmir’i işgaline başlaması ve Havza’dan bu işgale gelen tepkilere yer veriyoruz. Ayrıca, Samsun’daki görevine yarın gidecek olan Mustafa Kemal’in İstanbul’a veda ederken aldığı bu habere verdiği reaksiyonu paylaşıyoruz.

15 Mayıs 2019 - 10:32 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 14:06

Sabah saat 8’den itibaren 12.000 Yunan askeri İzmir’i işgal etti. Kadifekale’ye Yunan topları yerleştirildi. Ellerinde Yunan bayraklarıyla rıhtıma biriken Rumlar coşkun gösterilerde bulundu.

HAVZA’DA BİR SUBAYIN İZMİR İŞGALİNE AİT NOTLARI

15 Mayıs 1919 Perşembe günü İzmir’i işgal eden Yunan’a tüm ulusun duygularını yansıtan o ilk kurşun sıkıldığında, birliğimizin Trabzon’dan Havza’ya naklinin üzerinden çok geçmemişti. Hemen oracıkta şehit edilen vatansever kimdi, kimin nesiydi bilmiyordum. Ama kesinlikle bizden biri ve de bedenlerimizde yürek diye bir organ taşıdığımızı, unutanlara anımsatan kişiydi. Yaşamını hiçe sayarak Ulubatlı Hasan misali savaşçılarımıza yol gösteren bu yiğidin, Hasan Tahsin müstear adıyla tanınan gazeteci Selanikli Osman Nevres olduğunu sonradan öğrendim.

Trabzon’da iken Kazım Karabekir Paşa’nın konuşmasıyla umutlanmış, Hasan Tahsin’in kurşunuyla gururlanmıştım. Anafartalar kahramanının gelişiyle de, dehlizlerinde yol bulabilmek için şaşkınlıkla dolaştığımız labirentten kurtulacağımızı hissediyordum. 

O sıralarda tüm Karadeniz illeri, gemi azıya almış Rum çeteleriyle kaynıyordu. Türk ulusunun içine çekildiği felâket burgacı namertleri yüreklendirmiş, kahrımız Pontusçulara fırsat hazırlamıştı. 

İstanbul işgal edilmişti. Fransız generali Frachet D’Esperey’in beyaz bir at üstünde Hristiyan azınlıkların sevinç çığlıklarına karışan çan sesleri eşliğinde ve bir fatih edasıyla Beyoğlu’na çıkması, yüreklerde onulması güç bir yara açmıştı. Kars ve Ardahan Ermenilere peşkeş çekilirken; İngilizler, Fransızlar, İtalyanlar vatanımızı parçalayıp yutmaya koyulmuşlardı. 1919 yılının ilk ihanet isyanı Ali Batı güneydoğuda patlak vermişti. 

Ülkemizin içinde bulunduğu trajik durumdan faydalanan Yunanistan’ın yıllardan beri hazırlanan Pontus ayaklanmasını alevlendirmesi bu zamana rastlar. 

Şehidullah Fikri Altan Kimdir?

1889 yılında İdil Nehri ile Ural Dağları arasında kalan Samara guberniyesında doğdu. Kazan ve Kırım bölgelerinde ilköğrenimini tamamladı. 1900 yılında Humus Sancağı’na ailesinin göçü ve Şam’da devam eden eğitim hayatı sonrası1908’de İstanbul’da Mektebi Tıbbiye-i Askeriye’nin birinci sınıf öğrencisidir.1914 yılında yüzbaşı rütbesiyle mezun oldu. Merkezi Erzurum’da bulunan 9.Kolordu’da görevlendirildi. 1915 yılında Rus askerlerince esir alınıp Sibirya’ya sürüldü. Buradan kaçarak Bakü ve Türkistan’a oradan da Gence’deki 5.Kafkas Ordusu’na katıldı. Birinci Dünya Savaşı bitince Ocak 1919’da 5.Tümen’de 13. Alay 2. Tabur Tabipliğine atandı. Ocak 1919’da Trabzon’a hareket eden 13.alayın içerisinde bulundu. Mayıs 1919’da Havza’ya gelen 5.Tümenin içinde doktor subay olarak yer aldı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda
Canberk Dilaver TFF 1. Lig yolunda