Kalbi delik iki çocuk sağlıklarına kavuştu
Reklam
  • Reklam

Kalbi delik iki çocuk sağlıklarına kavuştu

Samsun'da kalplerinde delik bulunan iki çocuk, ameliyatsız yöntemle tedavi edilerek sağlıklarına kavuşturuldu

10 Mayıs 2021 - 11:19

 

Kalpte üfürüm şikayetiyle Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kardiyoloji Kliniğine başvuran biri 4, diğeri 5 yaşında iki çocuğa ameliyatsız yöntem uygulanması kararlaştırıldı. Kalplerindeki delik, kasıktan girilerek katater anjiyo yöntemiyle kapatılan çocuklar, bir gün sonra hastaneden taburcu edildi. 

YAŞ İLERLEDİKÇE SIKINTI OLUR

Hastanede görevli çocuk kardiyoloji uzmanı Doç. Dr. Mehmet Küçük, kalpteki deliklerin yaş ilerledikçe çocuklarda çeşitli sıkıntılara yol açabileceğini söyledi. Rutin muayeneleri sırasında üfürüm saptanan hastaların mutlaka çocuk kardiyoloğu tarafından değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Küçük, "Bunu erken saptamak önemli. Sonrasında hastalarımız geri dönüşü olmayan akciğer tansiyonu ile gelebiliyor. Bu yüzden üfürüm saptanan, özellikle çabuk yorulma ve göğüs ağrısı olan hastalarımızın çocuk kardiyoloğuna görünmelerini tavsiye ediyoruz" dedi.

SON DERECE MÜKEMMEL

Çocuk kardiyoloji uzmanı Dr. Hüseyin Karadağ da anjiyonun işlem hızı ve sonuçlarının son derece iyi olduğuna dikkati çekti. İşlem sırasında çocukları bazen derin, bazen hafif şekilde uyutarak kasıktan toplardamara girdiklerini anlatan Karadağ, şunları kaydetti: "Bir tel yoluyla kalbin deliğinden girerek, şemsiye dediğimiz cihazı deliğe yerleştirip orada bırakıyoruz. Cihazın herhangi bir zararı ve manyetik etkisi bulunmuyor. Yaklaşık 6 ay sonra cihazın üstü tamamen damarla kaplanıyor ve herhangi bir zararı olmuyor. Profesyonel sporcular dahi bu işlemi olabiliyor. Böyle bir işlemi uygulamak hem bizim için keyif verici hem de aileler için ameliyatsız yöntemle yapılması son derece mükemmel."

ÜFÜRÜ NASIL ANLAŞILIR?

Çocuk kardiyoloji uzmanı Dr. Serra Karaca Başkan ise kalpteki deliklerin fiziki muayene sırasında doktorların duydukları bir üfürüm ile anlaşılabildiğini söyledi. Kalpteki deliğin belirti verdiği yaşta bazen iş işten geçmiş olabileceğini dile getiren Başkan, "Geciktirmeden 4 ila 6 yaş arasında kalpteki açıklıkların kapatılması gerekiyor. Göğüs ağrısı, bayılma gibi belirtiler de olabilir ama bunlar biraz daha büyük yaştaki çocuklarda görülebiliyor" diye konuştu. AA

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Berke haberi doğru değil
Berke haberi doğru değil
Gyasi’den milli takım mesajı
Gyasi’den milli takım mesajı