• Reklam
Kanser tedavisinde ileri teknolojik yöntemler

Kanser tedavisinde ileri teknolojik yöntemler

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Laparoskopik, Bariatrik, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı, Öğretim Görevlisi Op. Dr. Kerim Güzel, kanser hastalığı tedavisinde laparoskopik (kapalı yöntem) Cerrahisi ile büyük başarılar elde ettiklerini söyledi

12 Aralık 2018 - 13:43

Samsun Büyük Anadolu Hastaneleri Laparoskopik, Bariatrik, Metabolik ve Genel Cerrahi Uzmanı, Öğretim Görevlisi Op. Dr. Kerim Güzel, laparoskopik (kapalı yöntem) ile başta kolon kanseri olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde büyük başarılar elde ettiklerini söyledi. Karın içi birçok kanser cerrahi tedavisinde laparoskopik (kapalı) yöntemlerle olumlu sonuçlar alındığına dikkat çeken Güzel, “Kolon-rektum kanseri gibi bazı kanser türleri de başlangıçta hiçbir bulgu vermeyebilir. Kanserin bağırsaktaki yerine ve büyüklüğüne bağlı olarak karın ağrısı, kanama, kabızlık, sık tuvalete gitme ve tuvalet sonrası rahatlayamama gibi tuvalet alışkanlıklarında değişme olabilir. Hastalığın tedavisi kanserli bölgenin cerrahi ile çıkarılmasıdır. Erken evrede yakalanan tümörler laparoskopik (kapalı yöntem) cerrahi ile başarıyla ameliyat edilmektedir. Önceden açık yapılan kalın bağırsak ameliyatlar laparoskopik (kapalı) olarak başarıyla gerçekleştirilmektedir. Laparoskopik cerrahi, genel cerrahinin her alanında yaygın olarak kullanılan cerrahi bir yöntemdir. Karın bölgesine teleskop yardımı ile bir kaç tane delikten girilerek yapılan ameliyatlar halk arasında kapalı ameliyatlar olarakta adlandırılıyor. Neden önemli laparoskopik cerrahi diye yanıtlarsak; hastanın hem hastanede kalış süresini azaltıyor hem de sosyal yaşama erken katılmasını sağlıyor.

ACI MİNİMİZE EDİLİYOR

Yani bildiğimiz gibi o klasik ameliyatlarda yapılan kocaman kesiklerden oluşan bir operasyon ile hastanın duyacağı ızdırabın ve acının değil bunu laparoskopik cerrahisi ile minimize edecek bir operasyondur. Özellikle Genel Cerrahi, Bariatrik ve Metabolik Cerrahisi kliniğimizde kalın bağırsak kanseri, hastalıkları, ince bağırsak kanseri, hastalıkları, reflü, mide tümörleri, böbrek üstü tümörlerinde ve kesi fıtıklarında başarıyla uygulamaktayız. Kalın bağırsak kanseri şüphesi olan kişinin uzman hekime muayene olması gerekmektedir” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: Melihşah ŞEN

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AĞAÇ DİKME BAYRAMI ÖNERİSİ
AĞAÇ DİKME BAYRAMI ÖNERİSİ
Kavaklı tekvandocunun başarısı
Kavaklı tekvandocunun başarısı