Kavak’ta fabrika isyanı!
Reklam
  • Reklam

Kavak’ta fabrika isyanı!

Samsun’un Kavak ilçesi Köseli ve Karapınar Mahallesi’nde kurulması planlanan taş ocağına yöre sakinleri tepkili. Tarlada ürün ekip biçemediklerini kaydeden çiftçiye, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) destek oldu

21 Mayıs 2020 - 09:23

Samsun’un Kavak ilçesi Köseli ve Karapınar Mahallesi’nde bin dönümlük alana kurulması planlanan taş ocağına tepki geldi. Hali hazırda bölgede çalışan Kavak Çimento Fabrikası’nın yanına Oyak Çimento yatırımcılığında kurulması planlanan yeni çimento fabrikası için bölge sakinleri dün Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, SAMÇEP bileşenleri Kimya Mühendisleri Odası (KMO) Samsun Şube Başkanı Osman Nuri Pilgir ve Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli’nin katılımıyla taş ocağı yatırımına tepki gösterdi.

YERİ BURASI DEĞİL

Hali hazırda faaliyet gösteren Kavak Çimento Fabrikası nedeniyle tarlalarında ürün ekip biçemediklerini söyleyen bölge sakinleri, yatırımın durdurulmasını istiyor. Kavak Çimento Fabrikası’nın mevzuatlara aykırı kurulduğunu da iddia eden bölge sakinleri, ekonomiyi destekleyecek her türlü yatırımın yanında olduklarını vurgulayarak, “Biz buraya yatırım yapılmasın demiyoruz. Biz çimento fabrikasına karşı değiliz. Yeri bura değil. Yanındaki toprakta arazide tozdan geçilmiyor. Vatandaşın burada ekip biçmesi mümkün değil” diye konuştu.

SU KAYNAKLARINI VURACAK

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “SAMÇEP olarak, Köseli ve Karapınar Mahallelerimizde incelemelerde bulunduk. Köseli Mahallemizin yerleşik alanının içerisinde hali hazırda var olan Kavak Çimento Fabrikası faaliyet sürdürmekte. Burada yaptığımız incelemelerde fabrikanın ve taş ocağının işlediğini gözlemledik. Bu fabrikanın, bölgenin arazisine ve insanlara zarar verdiğini gördük. Şimdi ise AKÇANSA’nın işlettiği taş ocağının hemen yakınından başlamak üzere başka bir taş ocağı kurulmak isteniyor. Bu proje Karapınar, Köseli, Bekdemir, Emirli ve Ilıca Mahallelerini etkileyecek bin dönümlük bir alanı kapsıyor. Taş ocağı işletmeciliği için Çevre Etki ve Değerlendirme (ÇED) süreci başlamış durumda. Söz konusu proje, Köseli ve Bekdemir Mahallelerimizin içme ve sulama sularının yani su kaynaklarının üzerinde planlanmıştır. Yerinde de gördük” şeklinde konuştu.

DESTEK BEKLİYORUZ

SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, şöyle devam etti: “Bu bölgemiz, Kavak ilçemizin en yeşil belki de suyu en bol bölgesidir. Burada yeni açılacak taş ocakları ile Samsun’un cennet köşelerinden birinin yok olması söz konusu. Bu konuyla ilgili olarak SAMÇEP olarak elimizi taşın altına koyuyoruz. Her türlü mücadeleyi vereceğiz. Bölge sakinlerimizle yaptığımız görüşmelerde de her türlü teknik ve hukuki desteği vereceğimizi kendilerine ifade ettik. Kavak’taki cennet köşemizin yok olmasına izin vermeyeceğiz ve bu konuda tüm Samsun halkından duyarlılık ve destek bekliyoruz.”

YERALTI SULARINI DA TEHDİT EDECEK

Konuya ilişkin açıklama yapan CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, “Samsun'umuzun doğası yeni bir tehditle karşı karşıya. Kavak'taki çimento fabrikasına hammadde sağlayacak olan taş ocağı; Karapınar, Köseli gibi birçok mahallemizde tarım alanlarını ve yeraltı sularını tehdit edecek. SAMÇEP ve köylülerimizle birlikte bölgede incelemelerde bulunduk” dedi. Doğaya zarar verecek her türlü yatırıma karşı olduklarını kaydeden Hancıoğlu, yatırımla ilgili her türlü mücadeleyi vermeye hazır olduklarını söyledi.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun’a Sağlık İstasyonu kuruluyor
Samsun’a Sağlık İstasyonu kuruluyor
SAĞLAM'A KIRMIZI KART
SAĞLAM'A KIRMIZI KART