Kavak’ta grev sürüyor
Reklam
  • Reklam

Kavak’ta grev sürüyor

Samsun’un Kavak ilçesindeki ÇETAŞ'ta işçilerin grevi sürüyor. İşyeri temsilcisi Erhan Kabataş, "İşveren yasal prosedüre uymadan fabrikayı kapattı. Grev kararı aldık. 20 gündür grevdeyiz. Yetkililerin sesimizi duymasını ve bu kanunsuzluğun giderilmesini istiyoruz" dedi

05 Kasım 2019 - 11:17

ÇETAŞ Cam Fabrikası'nda Kristal-İş Sendikası'nın başlattığı grev 20. gününü tamamladı. Son olarak, CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu’nun destek verdiği grevde, işçiler kararlılıklarını bir kez daha dile getirdi. Kristal-İş Sendikası işyeri temsilcisi Erhan Kabataş, 20 gündür süren grevleriyle ilgili şunları söyledi: “2016 şubat ayında sendikaya üye olduk. Toplu iş sözleşmesi yetkisini aldık. Çalışanların yüzde 85 üye, yani 44 kişiden 38 üye ile bakanlıktan yetki aldık. İşveren üye sayısına itiraz etti ve üyelikten istifa için baskı ve tehditlere başvurdu. Mahkemelik olduk. Toplu iş sözleşme yetkisi mahkemece onaylandı. ÇETAŞ yönetimi bu kez neden göstermeksizin çıkış vermeye başladı. 28 Eylül 2019 tarihinde işyeri önünde direniş başlattık. İşveren, yasal prosedüre uymadan fabrikayı kapattı. 15 Ekim tarihinde sendikamızda oylama yaparak grev kararı aldık, çadırımızı kurduk ve bugün itibariyle 20 gündür grevdeyiz. İşyerinin açılıp toplu iş sözleşme görüşmesinin başlaması için mücadelemiz sürüyor. Yetkililerinden sesimizin duyulmasını ve bu kanunsuzluğun giderilmesini talep ediyoruz. Dayanışma için ziyarete gelen tüm emekçilere ve emek dostlarına teşekkür ediyoruz. İnanıyoruz ki kazanacağız." 

 

HİÇBİR GÜÇ GASP EDEMEZ

Haksızlık ve hukuksuzluklar karşısında Kristal-İş Sendikası'nın ve işçilerin sergilediği kararlı duruşu takdir eden Hancıoğlu, "Krizin faturasının emekçiye kesildiği, çalışma koşullarının her geçen gün daha da kötüye gittiği bir dönemde, ülkemizin bütün emekçileri için bir çoban yıldızı oldunuz. Sendikal örgütlenme en temel Anayasal haktır, bu hakkı hiçbir güç gasp edemez" diye konuştu. ÇETAŞ işçilerinin ve üyesi oldukları Kristal-İş Sendikası'nın bu süreçte yapıcı ve sağduyulu bir tutum sergilediğinin de altını çizen Hancıoğlu, "En büyük arzumuz; sizin bu onurlu ve sağduyulu yaklaşımınızın aynısının işveren tarafından da sergilenmesidir" dedi.

 

HABER MERKEZİ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Özel formayla özel poz
Özel formayla özel poz
Korsana hayır!
Korsana hayır!