Keçi sütüne talep artıyor
Reklam

Keçi sütüne talep artıyor

Samsun'da kronik hastalıkları olan ve bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyenler, keçi sütüne talebin artmasına neden oldu

31 Temmuz 2020 - 14:00

Dursun Şimşek, 19 Mayıs ilçesinde 42 dönümlük alanda 23 yıl önce kurduğu tuğla fabrikasını, zamanla işletemeyince veteriner hekim olan oğlunun tavsiyesi üzerine keçi çiftliğine dönüştürdüğünü söyledi. Kentte 10 yıldır süt keçisi yetiştirdiğini belirten Şimşek, "Keçi sütünü genellikle kanser hastaları ve bebeklerine sütü yetmeyen anneler alıyordu ancak korona virüs salgını sürecinde keçi sütüne talep birden arttı" dedi. Çiftliğinde Saanen ırkı 120 keçi bulunduğunu, bunların 80'inin sağıldığını anlatan Şimşek, keçi sütünün litresini 10 liradan sattığını dile getirdi.

20 KEÇİ İLE BAŞLADI
İşe 20 keçi ile başladığına işaret eden Şimşek, şunları kaydetti: "Bugüne kadar tek sorunum, keçilerden elde ettiğim sütün pazar sorunuydu. Satamadığım keçi sütlerinden dondurma ve peynir yaptırıyorum. Böylece sütleri değerlendirerek pazarlama imkanı bulabiliyorum ancak salgın nedeniyle bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen çok sayıda insandan özel sipariş alıyorum. Günde 50 kilograma yakın süt sağıyorum ve hepsini pazarlayabiliyorum. Pazar sorunu ortadan kalktı."

AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
‘Gelecek biziz’
‘Gelecek biziz’
Tecrübe abidesi
Tecrübe abidesi