Kermesler için ’3 günden fazla sürmesin’
Reklam
  • Reklam

Kermesler için '3 günden fazla sürmesin'

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kermeslerin 3 günden fazla sürmemesini istedi

26 Temmuz 2020 - 15:15

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, aylarca satış yapılan kermeslerin haksız rekabet ortamı oluşturduğunu savundu. Dernek, vakıf, okul gibi kurumların sosyal yardımlaşma gibi amaçlarla açtığı kermeslerin sayısında Kurban Bayramı'na yaklaşılan bugünlerde artış yaşandığına işaret eden Palandöken, "Birçok ilimizde okulların bahçeleri dahi kermes alanına çevrilmiş durumda. Bu pandemi döneminde bu kadar çok ve uzun süreli kermesler aynı zamanda halk sağlığını da tehdit ediyor" ifadelerini kullandı. Palandöken, kermeslere bölge esnafının da yardımlaşma amacıyla destek verdiğine dikkati çekerek şunları kaydetti: "Bu tür kermeslerle toplumda yardımlaşma ve güzel duygular da pekişiyor ancak bu tür kermeslerin yasal izin süreleri 3 gün. 3 gün boyunca herhangi bir kira, vergi ve benzeri bir ödeme yapmadan satış yapabiliyorlar fakat bunu fırsata çevirenler var. 1 hafta, bazen 1 ay, hatta aylarca satış yapmaya devam eden kermesler olabiliyor."

DENETİMLER ARTSIN

Esnafmış gibi satış yapan bu kermeslere yönelik denetimlerin sıklaştırılmasını ve kermeslerin 3 günden fazla sürmesine müsaade edilmemesini isteyen Palandöken, "Açılışı itibarıyla 3 günü geçen kermes tespit edildiğinde vergi mükellefi yapılmalı" önerisinde bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Canik çevre projelerini dünyaya tanıtacak
Canik çevre projelerini dünyaya tanıtacak
Ekonomik güçlenme  için her çalışmaya varız
Ekonomik güçlenme için her çalışmaya varız