Kılıçdaroğlu: Cesaret edemiyorlar
Reklam

Kılıçdaroğlu: Cesaret edemiyorlar

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, "Emeklilik yaşının uzatılması, prim ödeme gün sayısının artırılmasına rağmen sistemdeki açık her aşamada büyüyor. Dolayısıyla cesaret edip bunu yeniden yapılandıramıyorlar. Ama yapılandırılması lazım" dedi.

05 Temmuz 2020 - 13:33


 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri'de bulunan Sanayiciler Derneği, Kırmızı Et Üreticileri Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Derneği, Lokantacılar ve Pastacılar Odası, Özel Okullar Birliği Derneği, İşçi Emeklileri Derneği, Veteriner Hekimler Odası, Gıda Mühendisleri Odası ve Koop-İş Şubesi Başkan ve temsilcileri ile video konferans aracılığıyla görüşerek, sorularını yanıtladı. Görüşmede, sicil affına değinen Kılıçdaroğlu, bununla ilgili yasa teklifi verdiklerini ancak iktidar tarafından kabul edilmediğini belirterek, "Şöyle bir sıkıntısı var bu işin, durumu iyi olan, çekini, bonosunu zamanında ödeyen birisine kredi veriyorsunuz. Bunun krediye zaten ihtiyacı yok ki. Bu krediyi alıyor koşa koşa gidiyor, dolara yatırıyor, orada tutuyor. Ama asıl ihtiyaç duyan geçmişte herhangi bir nedenle bir bonosunu veya çekini ödeyememiş biri kredi almaya gidiyor banka 'hayır sen kara listedesin sana kredi ödemem' diyor." ifadelerini kullandı.

 

‘NASIL OLUR TÜRKİYE BUNLARI İTHAL EDER’

Kılıçdaroğlu, tarım ve hayvancılık sektörünün ciddi sorunlarla karşı karşıya olduğunun altını çizdi. Bu konuda sağlıklı ve tutarlı bir planlamanın olmadığını da bildiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Siyasete atıldıktan sonra benim açımdan en büyük şaşkınlık Türkiye Cumhuriyeti devletinin saman ithal etmiş olmasıydı. Hatta geçen günlerde bir şey daha oldu ay çiçeği çekirdeğinin kabuklarını da ithal ettik. Hayvancılıkta kullanılacakmış. O kadar bereketli ovalarımız, tarlalarımız var. Suyumuz, güneşimiz, insanımız var. Nasıl olur Türkiye bunları ithal eder halde anlamakta zorluk çekiyorum. Hayvancılık konusunda sağlıklı ve tutarlı bir planlama uygulansaydı bu ülkede sadece Türkiye değil, Orta Doğu'yu da beslerdik."

 

‘ÖDENMEZ NOKTAYA GELECEK’

Emeklilik yaşının uzatılması, prim ödeme gün sayısının artırılmasına rağmen sistemdeki açığın her aşamada büyüdüğünü savunan Kılıçdaroğlu, "Dolayısıyla cesaret edip bunu yeniden yapılandıramıyorlar. Ama yapılandırılması lazım. Çünkü bir süre sonra bunlar ödenemez noktaya gelecek." dedi.

 

‘18 YILDA 11 KEZ DEĞİŞTİ’

Eğitimin bir topluma sınıf atlatan en önemli unsur olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, ancak eğitim politikasının 18 yılda 11 kez değiştiğini, çocukların denek olarak kullanıldığını söyledi. 4+4+4 eğitim sistemine de değinen Kılıçdaroğlu, bunun Bakanlar Kurulunda görüşülmediğini, buna ilişkin kanun teklifini veren 5 milletvekilinden hiçbirinin eğitimci olmadığını kaydetti. AA

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Motosiklet sürücüsü ağır yaralı
Motosiklet sürücüsü ağır yaralı
Otomobil devrildi: 4 yaralı
Otomobil devrildi: 4 yaralı