Kısa çalışma ödeneği uzatıldı
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kısa çalışma ödeneği uzatıldı

Samsun’daki esnaf ve sanatkar odası ve kredi kooperatif başkanları, kısa çalışma ödeneğinin nisan, mayıs, haziran aylarını kapsayacak şekilde uzatılmasını ‘can suyu’ olarak değerlendirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden başkanlar, bu desteklerin artarak devam etmesini istedi

22 Nisan 2021 - 14:16

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin nisan, mayıs, haziranı kapsayacak şekilde uzatıldığını açıkladı. Yaşanan gelişmeyi Gazete Gerçek’e değerlendiren Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüp Güler, Atakum Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, Samsun Lokantacılar, Tatlıcılar ve Pastacılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmail Balcı ve Yabancılar Çarşısı Esnaf Odası Başkanı Olcay İnanç, kararın esnaf açısından sevindirici olduğunu değerlendirdi. Söz konusu desteğin esnafa can suyu olacağını ifade eden başkanlar, bu desteklerin önümüzdeki süreçte de devam etmesi temennisinde bulundu. 

MURZİOĞLU: BEKLEDİĞİMİZ BİR KARARDI

STSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Atılan adım istediğimiz bir şeydi. İşveren ve kurum olarak bu haberi bekliyorduk. Geçtiğimiz günlerde de TOBB olarak ödeneğin devam etmesi yönünde verdiğimiz demeçler var. Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu ekonomik olumsuzlukta, kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi esnafa yük getirecekti ve bu bağlamda bu gelişme esnafın yüzünü güldürmüştür. Can suyu olmuştur” diye konuştu.

GÜLER: CAN SUYU OLARAK DEĞERLENDİRİYORUZ

Hacı Eyüp Güler, “Pandemi süreci esnafımızı derinden vurmuştur. Gerekli olan yasaklar nedeniyle kepenk açamayan esnafımız, her geçen gün ekonomik koşulları zorlaşmaktadır. Bu manada açıklanan destek esnafımıza umut olmuştur. Günlerini gecelerini sayan esnafımız, bu desteklerle beraber bir nebze de olsa nefes alacaktır. Kararı, can suyu olarak değerlendiriyoruz. Cumhurbaşkanımıza esnafımızın adına teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

SİNECEK: DAHA DA ARTMASINI İSTİYORUZ

Metin Sinecek, “Pandemi nedeniyle kapısına kilit vuran esnafımız, kredilerini, kiralarını, çalışanlarının maaşlarını ve diğer birçok ödemesini aylardır ödemekte güçlük çekiyor ve hatta ödeyemiyor. Bu durumda devletimizin esnafımıza el uzatması bizleri çok mutlu etti. Ülke olarak içinde bulunduğumuz ekonomik durum ortada. Devletimizin elinden geldiğince yardım yaptığını biliyoruz ancak bu yardımların daha da artmasını temenni ediyoruz. Esnaf için söz konusu karar olumludur. Cumhurbaşkanımız teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

BALCI: ESNAFIMIZ BU HABERİ BEKLİYORDU

İsmail Balcı, “Müjde için Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ediyorum. Esnaf bu haberi bekliyordu. İstediğimiz bir gelişme yaşandı. Söz konusu destekle birlikte esnafımız bir miktar da olsun nefes alacaktır. Pandeminin bu kadar hızlı bir şekilde yükseldiği bu süreçte, alınan tedbirlerle ilgili esnaf camiası bir miktar rahatsız olsa bile, bunların gerekliliğini artık kabul etmek zorundayız. Bu arada devletimizin, farklı isimler ve farklı kalemler altında kira ve benzeri yardımları yapmış olması, personel desteği gibi destekleri çok tatmin edici olmasa bile bizleri mutlu ediyor. Devlet babadır, daha fazlasını da biz vatandaş ve esnaf olarak bekliyoruz. Biz, bayrama yakın bu müjdelerin daha da artmasını esnaf ve sanatkar olarak bekliyoruz” şeklinde konuştu.

İNANÇ: ESNAF DAHA ÇOK DESTEK BEKLİYOR

Olcay İnanç, “Pandemi 3-4-5 aylık bir olay değil. Korona virüs salgını problemini bir seneden fazladır yaşıyoruz. Esnafın bu süreç içerisinde kısıtlamalarla beraber mağduriyete düşmesi, çok daha büyük desteklere ihtiyacı olduğunu göstermektedir. Küçük esnafın çok daha büyük desteklere ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Ancak bu gelişme de bir can suyu olarak değerlendirilebilir. En azından bu şartlar altında esnafa bir moral olacağını düşünüyoruz. Zor durumda olan esnafımız, bundan sonraki süreçte bu desteklerin kat kat artarak devam etmesini beklemektedir” dedi. Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bayram namazı sonrası cinayet
Bayram namazı sonrası cinayet
Fanatik kuş
Fanatik kuş