• Reklam
KOBİ’LERE DESTEK PAKETİ

KOBİ'LERE DESTEK PAKETİ

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, KOBİ Değer Kredisi Tanıtım Toplantısı'nda, 12 bankanın da katılımıyla, KOBİ'ler için nefes niteliğinde olacak yeni kredi paketini açıkladı

11 Ocak 2019 - 09:27 - Güncelleme: 11 Ocak 2019 - 13:08

Berat Albayrak şunları söyledi: “Son dönemde çok güzel adımlar atıldı. Özellikle dar gelirli vatandaşlarımız, işverenler, esnaf, sanayicimiz için çok güzel paketler açıkladık. Eylül ayında açıkladığımız yeni programla birlikte 3 yıllık projeksiyonu ortaya koyduk. Çok şükür özellikle şu son 3-4 ayda yaşadığımız süreç ve bunun çıktıları dengelenme sürecinin başarılı bir şekilde devam ettiğini gösteriyor. Önemli başlıklarda koyduğumuz hedeflerin de ötesinde bir performans sergiledik. Tabii bu sadece ekonomi yönetiminin işi değil. Bütün paydaşlarla dengelenme sürecinde pozitif bir şey varsa hep birlikte. Bu vesile ile ben hepinizi ayrı ayrı tebrik etmek istiyorum.

-10 yıl vadeli tahvil ihracımıza 5 milyar dolar talep geldi. 10 yıl vadeli tahvilimize gelen talep yatırımcıların güvenin ortaya koydu.

-Bu paketli cirosu 25 milyon TL'nin altındaki şirketlere finansman desteği sağlanacak.

-Asgari 20 ile 40 bina adet işletmemize minimum dokunacağız.

-20 milyar TL'lik paketimizin hayırlı olmasını diliyorum.

-Pozitif olacağız ki toplum size bakıyor. Bunun için dünyada ne fırtınalar koparsa kopsun Türkiye güçlü bir şekilde ayağa kalktıysa bu 81 milyon milletiyle olur.

-Bu 13 bankamızın desteği ile devreye alınmaktadır. Bu pakette 6 ay kredi geri ödemesi olmayacak. BDDK başkanlığında detaylı çalışma yaptı. Bankaların sermaye ve likidite açısından makro ekonomik şoklar açısından izlemeye devam edecek. Bir bütün olarak sağlıklı ve güçlü yapısını korumaktadır.

-Bankaların mali durumundaki olumlu görünüm yanında kamu ve özel bankalar sermaye tabanına güçlendirmeye yönelik adımlarına devam ediyor. Potansiyel senaryolara da hazırlıklı olacağız. Daha güçlü bilançoya sahip olacağız.

-Gerek özel bankalarımız, mevcut yapılarını daha da güçlendirmeye devam edecek. Her türlü aksiyonu alacağız. Daha güçlü adımlar için çalışacağız. Karlılıkları ile sermaye yeterliliğini destekleyen bankacılık sistemi var. Bankacılık ve reel sektörümüzün küresel şoklardan etkilenmemesi için hedef olarak koyduk.

-2019 yılı Yeni Ekonomik Programımızla başlattığımız bütçe disiplini konusundaki adımlarımız ve hedeflerimizi çok daha yukarı taşıdığımız dönem olacak. Ekonomi noktasında 3 hassas husus dile getirildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çocukluk çağı tümörlerine dikkat!
Çocukluk çağı tümörlerine dikkat!
Kavaklı tekvandocunun başarısı
Kavaklı tekvandocunun başarısı