KÖYLÜNÜN ZAFERİ
Reklam
  • Reklam

KÖYLÜNÜN ZAFERİ

Samsun’un Kavak ilçesi Bekdemir Mahallesi Dağardı mevkiinde kurulan taş kırma ve eleme tesisine karşı yürütülen hukuk mücadelesi köylülerin zaferiyle sonuçlandı

28 Temmuz 2021 - 15:51

Samsun’un Kavak ilçesi Bekdemir Mahallesi Dağardı mevkiinde 28 Ağustos 2020 tarihinde taş kırma eleme tesisi adı altında çalışma başlatan Samsun Büyükşehir Belediyesi, faaliyetlerine devam etti. Bu süreçte kapasite artırımına gidilen tesiste, bu büyüme kapsamında köylünün tapulu arazileri de kamulaştırmak istendi. Arazi sahipleri ise Dağardı mevkiinde yer alan ve kamulaştırılması istenilen 124 ada 5, 14, 15, 16 ile 17 parsel numaralı alanlar için 11 Ocak 2021 tarihinde dava açtı.

'KARARA UYMAYA DAVET EDİYORUZ’
Davayla ilgili süreçten söz eden SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Samsun 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada, Büyükşehir Belediyesi’nin taş kırma ve depolama tesisi kurma görevi bulunmaması karşısında, taş kırma ve depolama tesisi yapılması amacıyla uyuşmazlığa konu taşınmazın kamulaştırılmasına dair dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır’ gerekçesiyle yürütmenin durdurulmasına karar verilmiştir. Belediyenin karara karşı yaptığı temyiz başvurusu da Bölge İdare Mahkemesi tarafından reddedilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi İdare Mahkemesinin kararlarını uygulamak için neyi beklemektedir? Akkisan Firması’nın ruhsat sahasından maden çıkararak bölgedeki çalışmasını sürdüren Samsun Büyükşehir Belediyesi’ni mahkeme kararlarına uymaya davet ediyoruz” diye konuştu.

‘AKKİSAN PROTOKOLÜ ARAŞTIRILSIN’

“AKP Kavak İlçe Başkanı Onur Bakır’ın aile şirketi olan Akkisan Firması’nın ruhsat sahasının Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılması ile ilgili olarak yaptığımız çalışmalar neticesinde bir sözleşme dahilinde alanın kullanıldığının bilgisini almış bulunmaktayız” diyen SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, şöyle devam etti: “Sözleşmeyi incelediğimizde yapılan protokolün bir yol yapım sözleşmesi olduğu görülmektedir. Protokole göre maden taşımacılığında ortak kullanılacak yol için Samsun Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmasının tamamını üstlenecek, Akkisan firması da bu yol yapım işi için gerekli olan çakılın kendi ruhsat sahasından belediye tarafından çıkarılıp kullanılmasına izin verecektir. Yine araştırmalarımız neticesinde 5 Haziran 2020 tarihinde yapılan sözleşmenin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmeden karara bağlandığını görmekteyiz. 2011 yılına ait ve 5 yıllık zaman aşımıyla geçersiz hale gelen bir ÇED raporuyla, ormanlık alanda yapılan bu katliamla ilgili Samsun Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerini Samsun’a sahip çıkmak üzere göreve davet ediyoruz.”

Öte yandan Samsun Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun arkeolojik sit alanı olarak belirlediği koordinatlarda maden sahalarının koordinatları kesiştiğini söyleyen Mehmet Özdağ, Samsun Valiliği, Samsun milletvekilleri, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Meclis üyeleri ve Kavak Belediye Meclis üyelerini göreve davet etti.

 

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Samsun’da Gazapizm ve Gaye Su Akyol rüzgarı
Samsun’da Gazapizm ve Gaye Su Akyol rüzgarı
Öğrenciler tehlike altında
Öğrenciler tehlike altında