Kum saati Terme için işliyor
Reklam
  • Reklam

Kum saati Terme için işliyor

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Bir sonraki Terme su taşkını her an gerçekleşebilir, kum saati Terme için işliyor” dedi 

29 Haziran 2020 - 11:14

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) geçen sene 25 Haziran'da Samsun Terme ilçesini etkileyen su taşkını hakkında hazırladığı raporu kamuoyuna duyurmuştu. Bu rapordan iki ay sonra 23 Ağustos tarihinde bu sefer Samsun'un Salıpazarı ilçe merkezini ve Terme'nin doğusundaki tarım alanlarının neredeyse tümünü etkileyen, can kayıplı daha yıkıcı bir su taşkını yaşandı. Her yıl bir öncekine göre aşırı iklim olaylarının sayısı ve şiddetinde gözle görülür artışlar yaşanıyor. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Terme ilçesi için su taşkını uyarısı yaptı. Özdağ, “Terme'nin yüzölçümü 548 kilometrekare, Terme Çayı’nın havza büyüklüğü 233 kilometrekare. Meteorolojik verilere göre; Terme'de yağmurlu gün sayısı 134, bulutlu gün sayısı 175, üstelik de nem oranı yüzde 75. Kısacası yüzölçümünün yarısı akarsu havzasında olan yağışı bol, nem oranı yüksek, dolayısıyla aşırı iklim olaylarından en fazla etkilenme potansiyeli olan bir yerleşim bölgesi söz konusu. Belediyelerin aşırı iklim olaylarındaki payı nedir derseniz; Terme'de 2018 yılı verilerine göre tarımsal üretim; fındık, çeltik, soya, mısır, sebze vs. yaklaşık 65 bin ton olarak gerçekleşmiş. Terme'nin nüfusu 72 bin, Terme Belediyesi 2017 Faaliyet Raporları’nda yer alan verilere göre; asfaltlama, beton kaplama, parke taş döşeme olmak üzere 613 bin metrekarelik alana beton, taş ve asfalt serilmiş. Bu hesapla Terme'de, kişi başına yaklaşık 2 ton beton, taş ve asfalt serilirken, 900 kilo tarımsal üretim yapılmış” dedi.

HAYATİ UYARI

SAMÇEP Sözcüsü Özdağ, şöyle devam etti: “Korona virüs salgının bize öğrettiği en önemli korunma yöntemi kentsel alanlarda insanlar arası fiziksel mesafeyi olabildiği kadar açmak. Bunun en kolay yolu da kenti yayalaştırmaktan geçiyor. Kentsel alanlarda toprak örtüsünü asfalt, beton ve taşla kaplamak, otomobil merkezli ulaşım politikaları ile hem emisyonları hem de kent içi sıcaklığı artırmaktan, iklim krizini derinleştirmekten başka işe yaramıyor. Eldeki kısıtlı kamu kaynaklarını millet bahçesi gibi yeşil inşaat projelerine aktarıp, olması gereken yatırımları ötelemek de kırsal alandaki tahribatın artmasına sebep oluyor. Bir sonraki Terme su taşkını her an gerçekleşebilir, kum saati Terme için işliyor. Artık beton, taş ve asfaltla mühürlenmiş kentsel toprakları özgürleştirmeli, şehir merkezlerini araç trafiğine kapatarak, bisiklet yolları ile yayalaştırma projeleri geliştirmelidir. Doğa ve toplum dostu yepyeni bir belediyecilik anlayışı şart.”

Tolga BİRGÜCÜ

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
Bebeklerde tedavi süreci nasıl ilerliyor?
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’
‘SENİN İÇİN PES ETMEDİK BATUHAN’