Mağazalar beklemede

Mağazalar beklemede

Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, Türkiye genelinde 436 AVM'den 420'sinin açıldığını ancak mağazalarda açılma oranının yüzde 40'ta kaldığını söyledi.

13 Mayıs 2020 - 14:37

Alışveriş merkezleri (AVM’ler) 11 Mayıs Pazartesi günü itibarıyla kapılarını tekrar açtı ancak AVM’lerin içindeki mağazaların çoğu henüz açılmış değil. Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş ve Birleşmiş Markalar Derneği Başkanı Sinan Öncel, AVM’lerin tekrar açılmasıyla birlikte ortaya çıkan tabloyu değerlendirdi.

436 AVM’DEN 420’Sİ AÇILDI

Altaş, Türkiye genelinde 436 AVM’den 420’sinin (yüzde 96) şu an açık olduğunu, kalanların da 1 Haziran’da açılacağını söyledi. AVM’lerin birçoğu açıldı ancak AVM’lerin içindeki mağazaların çoğunluğu henüz kapılarını açmadı. Altaş mağazaların yüzde 40’ının kapılarını açtığını, çoğunluğun sokağa çıkma yasakları ve bayram tatili dolayısıyla aç kapa yapmamak için 1 Haziran’da açmayı planladığını belirtti. Hazır giyim mağazalarında açılma oranının daha düşük olduğunu belirten Altaş, AVM’lerde 11 Mayıs öncesinde de açık olan market ve eczaneler dışında özellikle kozmetik, çocuk kıyafeti, spor ürünleri mağazalarının daha yoğun olarak açıldığını aktardı. Salgın öncesinde normal zamanda Türkiye'de bir günde AVM'lere giren kişi sayısı 6,5 milyon iken 11 Mayıs Pazartesi günü 1 milyon 226 bin giriş olduğunu aktaran Altaş, açılan mağazalarda ortalama cironun da normale oranla yüzde 40 seviyesinde olduğunu, AVM’ye giren 10 kişiden 8’inin alışveriş yaptığını dile getirdi.

 

Sözcü

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor
Normalleşme süreci 1 Haziran’da başlıyor
Terme’de ilk cuma için hazırlıklar tamam
Terme’de ilk cuma için hazırlıklar tamam