BAŞAK BURCU II


Başak burcunun simgesi elinde bir demet buğday başağı taşıyan genç kızdır. Latince Virgo olan adının anlamı bakire demektir. Başak burcunun (bakire) sembolü temizlik ve saflıkla ilişkilidir. Astrolog Steven Forrest bu sembolü şu şekilde açıklar;

"Bakire bütün semboller içinde anlaşılması en zor olanı. Bakireliği deneyimden yoksunluk olarak düşünürüz. Ama o deneyimsizliğin sembolü değildir. Namusluluğun veya cinsel dürtüden kaçmanın sembolü de değildir. Bakire saflığın imgesidir. Onu hiç bir şey sahiplenmemiştir. Hiç bir şeye bağlı değildir. Yine de burada, yeryüzündedir. Dünya mükemmellikten başka bir şey istemeyene ne sunabilir? Bakire ne yapabilir?"

Başak burcunun aradığı mükemmeliyeti gerçek hayatta bulması zordur çünkü dünyevi düzen onun idealize ettiği düzen ile örtüşmez. Bu nedenle mükemmeliyetçilik bu burcunun hem doruk hem de daralma noktasıdır. 

Başak burcu kendini olduğu gibi kabul etmekte çok zorlandığından sürekli "olması gerektiği hali" kritik eder ve mutlaka bir kusur bulur. Her seferinde çıta biraz daha yükseldiğinden kendinden hoşnutsuzluğu ve memnuniyetsizliği tırmanır. Kusursuzlukta ısrarın son durağı nevrozlardır. Nevrozun astrolojik tercümesi; "saflık ve mükemmeliyetçilik içinde kilitli kalmaktır"

Başak burcu fazlasıyla temiz ve titizdir. Titizlik başta olmak üzere takıntılı-saplantılı davranış bozuklukları en çok bu burçtan çıkar. Onu nefes nefese ise Akrep burcu takip eder... 

Başak sağlığı için çok endişelenir. En ufak bir endişeye kapıldığında bile bağırsak düzeni alt üst olur. Genelde kronik stresten muzdariptir ama ona sorarsanız ya çok hastadır ya da ölmek üzeredir... Uç noktada iflah olmaz bir hastalık hastasıdır. Esasında tüm bedensel rahatsızlıklarının arka planında kör düğüm olmuş duygusal sorunları saklıdır.

Başak burcu düzen ve tertibe aşırı düşkündür. Bıkıp usanmadan kaosa düzen getirmeye çabalar. Karışıklık, dağınıklık, bulanıklık ona göre değildir. Onun dünyasında her şeyin adı konmalı, her şey yerli yerine oturmalıdır. 

Bazen tüm hayatı "meli-malı" cümlelerden ibarettir. Oysa ne yaparsa yapsın hayatta bazı şeylerin onun kontrolü dışında kalacağını öğrenmesi ve ara sıra kendini evrenin akışına bırakmasında yarar vardır.

Başak burcu çok seçicidir. İnsan ilişkilerinde ciddi, saygılı ve mesafelidir. Biraz da çekingen, utangaç ve mahcuptur. Edep ve adaba önem verir. Görgü kurallarına noktası virgülüne riayet eder.

Genelde öz güveni cılızdır. Kendisi gibi diğerlerini de beğenme ve sevme konusunda sıkıntı çektiğinden yakın ilişkilerde soğuk terler döker. Aşkı bile uygun şartlarda yaşamayı planladığından çoğunlukla hüsrana uğrar zira yana yakıla beklediği uygun zaman, uygun insan, uygun yer bir türlü denk gelmez. Sürekli hayatı ve insanları programlama saplantısı endişeye boğulmasına yol açar.

Başak mantık dersinde Aristo’nun en gözde talebesi durumunda iken duyguları nedeniyle hep ikmale kalan gözü yaşlı bir talebe gibidir. Somut dünyanın somut işlerinin bir çırpıda üstesinden gelirken duygularıyla halleşmesi uzun yıllarını alır.

Ciddi zaaflarına rağmen Başak burcunun meziyetleri çoktur. Hizmet söz konusu olduğunda kimse onun eline su bile dökemez. Hizmet etme ruhuyla yeryüzüne geldiğinden çoğu insan için külfet olan hizmet, onun için adeta bir ibadet, bir aşktır. 

Hani hizmet görücüye çıksa onu hiç kimselere kaptırmayacak tek talibi Başak'tır. Evrenin gönüllü hizmetkarı olduğundan onunkisi bir nevi "hizmet aşkı"dır. Siz ne bekliyordunuz! Başak'ta başka ne aşkı olabilir ki!