TERÖR VE İŞSİZLİK 


İşsizliğin toplumsal etkileri, intihar vakaları olarak gündeme oturmuştur.

Mızrak artık çuvala sığmamaktadır.

Hırsızlık ve gasp olayları artmakta, milyonlarca hane hacizler ile karşı karşıyadır.

Bu tür olayları bir gazeteci olarak ifade etmenin ülkenin ekonomik gidişatını kötü göstererek bir dünya görüşüne veya ülkeyi kötülemek gibi bir kalıba sokmak gerçekleri örtbas etmektir. 

Ekonomi hakkında eleştirel görüş ve düşüncelerin paylaşılmaması için iktidar partisi tarafından TBMM’ye bir kanun teklifi sunulacağı gündeme getirilmiştir.

Bakan Albayrak, aslında ekonomide normale dönülmesine rağmen ekonomistler ve yazarların algı oluşturmaya çalıştıklarını ve bu konuda önlemlerin alınacağı şeklinde bir açıklama yapmıştır. 

Bu açıklama ile reel ekonomik veriler tartışmaya açılamayacak, TÜİK verileri için hangi marketteki fiyatları baz alarak enflasyon oranlarını ilan ettiği konusunu gündeme getirilemeyecektir. 

İşsizlik her ne kadar intiharlara, adli olaylara neden olsa da 3 maymun oynanacaktır.

Son olarak Antalya’da dört çocuğu ile birlikte intihar vakasının ardından baba 9 aydır işsiz olduğunu, faturalarını ödeyemediğini, ev kirası hatta apartman aidatını dahi eş dosta borçlandığını,  alacaklılarının sürekli sıkıştırdığını ifade ederek; işsizliğin gerçek boyutlarını ortaya koymuştur.

Yetkililerimiz ise her demecinde bulunulan ayın bir önceki aydan daha iyi olduğunu, ekonomide aldıkları önlemlerin meyvelerini vermeye başladığını ifade etmektedir. 

Bir meyve alındığı doğrudur. 

Ancak bu meyve ne yazık ki zehirlidir!

İşsizliğin ulaştığı gerçekler artık devletin resmi kurumlarınca da teyit edilmektedir.

İşsizlik 40 yıldır milyarlarca dolar harcayarak mücadele ettiğimiz, binlerce şehit verdiğimiz terör belasından daha beter bir olgudur.

Her 10 gencimizden biri işsiz olunca uyuşturucu batağına saplanmakta, cinsel saldırılar, ahlaksızlar artmaktadır.

Mevsimlik işçilerin de işsiz kategorisinde değerlendirilmesi gerekirken çalışanlar olarak kayıtlarda yer almaktadır.

Kısaca ülkemizde yaşadığımız terör belasından başka bugün işsizlik gibi ikinci bir kaosa sürüklenmiş bulunmaktayız. 

Çözüm; üretim, üretim ve üretimdir.