ALTYAPIMIZDA OT BİLE YETİŞMİYOR!


 

Samsunspor’un Türk futbolundaki kariyerini, bölgenin futbolcu dinamizmini olumlu kullanarak altyapıdan yetiştirdiği ve Türk futboluna hediye ettiği yıldız futbolcuları sağlamıştır. 

 

Bu kentten Osman Arpacıoğlu ile birlikte üç gol kralı bir de Avrupa gol kralı yetişmiştir. 

 

Ancak son 10 yıl içinde futbolcu üreten sistem adeta çökmüş, altyapı tesislerinde yetişen ne yazık ki sadece ottur.

 

Bunun bana göre en önemli nedeni A takıma teknik patron olarak getirilen hocaların sadece imza aşamasında sözel olarak altyapıya önem verileceği konusundaki sözleridir. 

 

İmzalar atılınca A takımının sorunları altyapının sorunlarını gölgede bırakır.

 

Yıllar önce akademik iş birlikteliği yaptığımız Genk kulübünün altyapı tesislerini, yeğenim orada oynadığı için inceleme fırsatı bulmuş idim. 

 

Tesiste bir dershane inşa edilmişti.  

 

‘Dershane tesiste ne alaka?’ diye sorduğumda yetkililer, “Okullarında bazı derslerinde başarısız olan gençlerimize ilgili eğitmenleri sağlayarak ders almalarını sağlıyoruz. Bedensel olarak yetiştirdiğimiz gençleri aynı zamanda hayata hazırlıyoruz” şeklinde cevap verdiler.

 

Her yaş grubunda iki psikolog bulunmakta idi.

 

Çocuklar anne ve babaları ile paylaşamadıklarını psikolog ile paylaşıyorlar. 

 

Belli yaş gruplarını bitirerek bir üst kategoriye yükselen gençler, futbol donanımının yanı sıra okul hayatlarında da başarılı bireyler olarak topluma kazandırılıyordu. 

 

Bizde ise Süper Lig’de milyon dolarlara oynayan futbolcular antrenmanlarda topa vurma tekniklerini çalışırken, bu takımların altyapılarında yetişen 17-18 yaşlarındaki gençler dünya futbolunda isimleri anıyordu.

 

Bugün üç büyüklerde oynayan yabancı futbolcuların Türk futboluna katkıları tartışılır. 

 

Trabzonspor altyapı konusunda doğru adımlar atarak takımın yarısını altyapıdan gençlere emanet etmiş ve bugün meyvelerini almaktadır.