HÜCUM HATTI


Samsunspor sahasında oynadığı Keçiörengücü maçı ile ligin ilk yedi haftasını geride bıraktı.

 

Ligler başlayınca klasik söylenen bir söz vardır ‘takım kadroları ilk beş haftadan sonra oturur 5. haftadan sonra takımların gücünü ve oyununu değerlendirmek lazım’ diye.

 

Evet biz de bir beş hafta geçsin takım ideal bir on birini bulsun, yeniler kaynaşsın form tutsun, takım otursun ondan sonra olumlu olumsuz eleştirilere geçeriz dedik.

 

Ancak bu sene farklı bir durum, farklı bir dönem var. Tüm dünyayı saran pandemi dönemi yani salgın hastalık.

 

Evet ilk beş haftayı bırakın, ilk yedi hafta geride kaldı ve her hafta Samsunspor'da ya korana olan oyuncu oldu ya da ciddi sakatlıklar oldu.

 

İlk yedi haftada sürekli ilk on birde oynayan tek oyuncu Nurullah Aslan oldu. Her hafta farklı bir on bir ile çıkmak zorunda kalındı. 11 oyuncu korana olurken Boli, Gyasi, Gökhan, Tomane, Muhsin gibi oyuncular uzun süreli sakatlıklar geçirdi. Sadece hücum hattının öndeki üçlüsünün ilk yedi haftasını incelersek;

 

1.hafta Altay maçı;

Plumain-Ahmethan-Burak

Eksik: Gyasi sakat

 

2.hafta Ümraniye maçı;

Plumain-Tomane-Burak

Eksik yok 3-0 galip

 

3.hafta Bandırma maçı;

Plumain-Tomane-Ahmethan

Eksik: Burak korana oldu.

 

4.hafta Akhisar maçı;

Plumain-Tomane-Guido

Eksik: Ahmethan, Burak ve Gyasi korana

 

5.hafta: İstanbulspor maçı;

Guido- Nadir- Burak

Eksik: Plumain korana, Tomane sakat

 

6.hafta Eskişehir maçı;

Gyasi- Nadir - Burak

Eksik: Plumain korana, Tomane sakat

 

7.hafta Keçiörengücü maçı;

Guido-Nadir-Burak

Eksik: Sakat Tomane

 

Evet ilk yedi haftaya bakınca en çok eleştirilen hücum bölgesindeki üçlünün her hafta ya sakatlık ya korana ya da formsuzluktan değiştiğini görüyoruz. Onun dışında defansı saysak oranın durumu daha beter.

 

Böyle bir durumda neden takım futbolu oynamıyoruz ya da hala yedi hafta geçti neden takım olamadık sorusunun cevabını da bu görüntüden alabiliriz herhalde.

 

Samsunspor, Keçiörengücü karşısında önceki haftalara göre önde daha çok basan, daha çok koşan ve galip gelmek için daha istekli halde olduğunu gördük.

 

Ertuğrul Sağlam hocanın kadro seçimleri ve oyuncu değişiklikleri bazen eleştirilebilir ama gördük ki bu takım da herkese forma şansı verdi. Bundan sonra eğer fazla korana vakası ve sakatlık yaşamazsak gün geçtikçe oyuncuların formu artacak ve takım olarak vites artırarak ligde ilk iki yarışında her zaman olacağız.

 

Hücum hattın iyi olursa Keçiörengücü maçında olduğu gibi iki golde yesen dört atar maçı alırsın.

 

Şuana kadar 11 gol attık ve hepsi ikinci yarıda, eğer ilk yarıda da gol atmaya başlarsak önümüzde ki haftalarda daha rahat maçlar izlemeye başlayabiliriz.