DÜNYA'YI İYİLİK KURTARACAK


İyilik nedir ve niçin vardır? 

Gözle görülür, elle tutulur mu? 

İyilik tek başlı mıdır? 

Sorarım kendime, düşünürüm. 

Danışırım, birilerine cevabını ararım. Aramalıyım. 

Kötü insanları iyilik yaparak kurtarmalıyım. Kurtarmalıyız. 

Dünya bu kadar kötü insanların eline kalmamalı. 

Dertten kurtulmuyor başımız. İyiliği yaymalıyız. Nasıl ki büyüklerimiz bize öğrettiler, biz de yeni nesile uygulamalı bir şekilde aktarmalıyız. 

Hiç unutmam küçükken köye gittiğimizde dedem dut ağacının tepesine çıkar bana salıncak yapardı. Benim için bu iyilikti… 

Kötülük olamazdı. Ben nereden bilebilirdim o yaşta kötülük kavramını. İnsanlara kötülük davranışı doğuştan gelen bir özellik değildir. Sonradan öğrenilir. İyilik doğuştandır. 

Aklın yolu birdir vesselam. İyilik insanlara karşı yapılan olumlu davranışlarıdır. İyilik gösterişe kaçmadan sevgiyle, aşkla yapılmalıdır. İyiliğin karşılık beklemeden menfaate dayalı olmadan yapılanı makbuldür. 

Bir kişiye, bir aileye, bir topluluğa yapılan iyilik meclis de söylenmemelidir. Eğer hakikatten isteyerek, kalpten yaptıysan o iyiliği zaten karşına kendiliğinden hiç beklemediğin bir anda karşına çıkacaktır. 

Günlük hayatta bilmeden o kadar iyilik yaparız ki. Mesela saati soran kişiye cevap vererek iyilik yapmış oluruz. Karşıdan karşıya geçen yaşlı bir büyüğümüzün koluna girerek iyilik yapmış oluruz ve yaşlı duası almış oluruz. 

Rastgele biriyle sohbete dalıp derdini kısa da olsa dinlemek bile iyiliğe tâbidir. Dünya zıtlıklar üzerine yaratılmıştır. Geceyi gündüze, erkeği kadına, yaşamı ölüme kavuşturan Allah iyiliğin yanına kötülüğü koymuştur. Yoldaki taşı başkasının ayağı takılmasın diye kenara itmekte bir iyiliktir. İyilik parayla alınmaz, vergisi de yoktur. İyilik yapın iyilik bulun kötülük yapmak bir kazanç sağlamaz. 

Kötü kötüyü çeker. Bir insana kötülük yaptığımız zaman ileride başınıza yaptığınız kötülüğün aynısı gelecektir. 

İyilikte hakikat vardır, şefkat vardır, iyilikte samimiyet vardır, hoşgörü vardır, sadakat vardır, mutluluk vardır. Bir çiçeği ne kadar sularsak o kadar büyür, iyiliği de ne kadar yayarsak o kadar büyür. 

İşyerinde, toplumda kısacası insanların olduğu her ortamda iyi olursak o kadar seviliriz ve iyilerden oluşan arkadaşlarımız, dostlarımız olur. İyilik yap ki iyilik bulasın demişler. Boşuna dememişleridir diye düşünüyorum. 

Mesela trafik lambalarının altında peçete satan bir çocukla bir kafeye. Çocuğun hayali belki de o kafede oturmak. Aslında çok basit gibi gözükse de gerçekten önemli bir durum. İnsanları basit şeylerle mutlu edebiliriz. O çocuğun size edeceği bir kelime sizin hayatınızda büyük bir önem taşıyabilir. 

Yapmak isteyip de yapamadığı bir şey size çok basit gelebilir ve hemen o işi çözüp iyilik yapabilirsiniz ve o çocuğun duasından nasibinizi alırsınız. Burada anlatmak istediğim olay iyilik yaparsak iyilik buluruz. İnsanlardan dua isteyelim. Dua iyiliğin bütünüdür. İnsanlara ‘Allah razı olsun senden’ diyeceği kadar iyilik yapalım. Yaptığımız iyiliği de her yerde anlatmamalıyız. 

Yazımı ‘Blaise Pascal’ın şu sözüyle tamamlamak istiyorum. “İyiliğinize inanılmasını istiyorsanız, ondan hiç söz etmeyin.” 

Bir dahaki yazımda görüşmek dileğimle kalınız sağlıcakla…