BENDEN SÖYLEMESİ


 

Samsunspor ligin son maçını ligin en zayıf takımlarından Adanaspor ile oynadı.

 

Adanaspor doğal olarak güçlü rakibi karşısında oyunu kendi yarı sahasında kabullenerek maça başladı.

 

Ayaklarındaki topu kullanmada çok acemi ve panik bir takım karşısında ilk ciddi gol pozisyonunu 15. dakikada Gökhan’la değerlendiremedi. Bu dakikaya kadar Samsunspor’un en büyük eksiklerinden biri hücumda çoğalamama bariz göze battı.

 

TRT yorumcusu Erdoğan Arıkan’ında dediği gibi ligin topla oynama oranı en yüksek takımlarından biri olan Samsunspor her şeye rağmen ilk 25 dakikayı bir pozisyonla tamamladı. 

 

Maçın bu dakikasına kadar orta sahada dönen bütün topları Adanaspor kazandı. (Ertuğrul hoca maçın analizini yaptırdığında bunu çok net görecek.)

 

Bu da önemli bir eksiklik. Samsunspor gibi zirve takımları için orta saha toplarını kazanmak hücum edebilmek için çok önemli bir silah.

 

Böyle maçlar kolay gibi gözükse de en zor maçlardır. Ta ki golü bulana kadar. Sonrası biraz daha rahat olur.

 

Bizde dakikalar 45’i gösterirken Samsunspor’dan o kilidi açacak golü bekledik ve göremedik. Her geçen dakika rakibin direncini artıracaktı.

 

Sonrası her geçen dakika daha büyük çaba harcamak gerekir böyle maçlarda. Golü ne kadar erken bulursanız o kadar iyidir. Kaldı ki ilk yarıda hücumsal anlamda Anadaspor daha iştahlıydı. Devreyi beklediğimiz gol ve gollerden mahrum olarak bitirdik. 

 

Samsunspor ikinci yarıya Gyasi-Koçer değişikliğiyle başladı ama bir şeyi unuttu. Kilidi açacak asist yapacak oyuncu Kubilay’ı. Geçen hafta sana maçı alan pası Kubilay atmıştı hocam. İlerleyen dakikalarda bu değişiklik kaçınılmaz olacak. Sen ne kadar ısrar edersen et Kubilay’ı oynatmamakta.

 

Eğer bugün galip gelirse hakettiği pozisyon ürettiği için galip gelmedi. Aksine sen ne kadar topla oynama yüzdesi bizde de. Topa sahip olma oranı ayrı bir şey puan almak çok ayrı bir şey. 

 

Son yarım saate girerken biz hala gol olacak diye bekliyoruz. Son yarım saatte gol olsa da olmasa da fikrim değişmeyecek. Topla oynama oranın en yükseklerden biriysen hücum zenginliğin pozisyon zenginliğin olacak.

 

Orta sahada dönen topları kazanacaksın, gol bulacaksın, bu kısır kalitesiz ligde çok daha farklı yerde olacaksın. İyiyiz diye zirvedeyiz diye kendini yeterli görmeyeceksin. 

 

Yazımın ortalarında da dediğim gibi yensen de yenilsen de eksiklerini görüp devre arası gerekli müdahaleyi yapmazsan da derdini kimseye anlatamayacaksın hocam.

 

Yazımı bitirip gazeteye gönderdiğimde dakikada 65’i gösteriyordu. Sonuç çok önemli gibi gözükse de daha önemli olan Samsunspor’da oynadığının farkında olmayan oyuncularla işiniz çok zor hocam ve Yüksel başkan.