İNOVASYON VE İŞ DÜNYASI 


 

Hiçbirimiz doğduğumuz gibi kalmayız. Büyürüz gelişiriz. Her sene bitince bir önceki seneye nazaran farklılaşırız. Fizikselde değişiriz zihinselde, daha farklı düşünürüz. 

Mesela geçen sene herhangi bir konuda düşündüğümüzü bu sene farklı yorumlayabiliriz. Bu daha çok fikrimizin çoğaldığını ve birçok şeyi farklı gördüğümüzün göstergesidir. Bir tartışma programı izlediğimizde konuşmacılardan biri bizimde fikrimizin olduğu bir konuda yorum yapar ve bizimde mantığımıza yatar ve o fikri savunabiliriz. Bu sabit fikirli olmadığımız anlamına da gelir. Öncelikle insanların her fikre saygı duyması gerekir. O saygı duyulması gereken kişinin bir görüşü bizim hayatımızda yön çizmemizde etkili olabilir. 

Dinlemeliyiz, okumalıyız ve bunun sonucunda kendimizi geliştirmeliyiz. Dünya dönerken hayat devam edecektir ve bizim sürekli güncelleşen hayata ayak uydurmamız gerekecektir. Araştıracağız, soracağız en iyisini bulana kadar böyle devam edecek. Düşüneceğiz sorgulayacağız. Kendimize ‘yapanlar nasıl yapmış’ sorusunu soracağız. Başarılı olanların o başarıya çok çalışarak, yeni fikirler üreterek ve zirveye elleri cebinde çıkmayarak geldiğini unutmayacağız. Azim ve istikrarın çok önemli olduğunu aklımıza yazacağız. Yes’e asla ve asla kapılmayacağız. Yanlış yapacağız hatta daha çok yanlış yapacağız ve sonucunda doğruyu bulmayı da bileceğiz. 

İNOVASYONUN aşamalarından biriside hata ve yanlış yapmaktır. Muazzam bir teknoloji içinde % 0 hata payı aramak beyin fakirliğinden başka bir şey değildir. İş dünyasındaki bir anlayışa göre; iş yapan hata yapacaktır. Bir kişi hata yapmıyorsa iş yaptığından şüphe edebilirsiniz. Thomas Edison’a 999 denemeden sonra yaptığı bininci deneyde ampulü bulmasıyla ilgili olarak şöyle bir soru yöneltmişler; 999 kez hata yapmanıza rağmen bininci deneyi yapacak gücü nereden buldunuz? 

Edison şu yanıtı vermiş: Ampulün icadı bin aşamalı bir süreçti. Hata gibi görünen ilk 999 aşama, bininci ve son aşamaya öğrenmelerle doluydu.

Eğer Edison yaptığı hataları yapmasaydı bugün ışık teknolojisi bu denli üst düzey olmayacaktı. 3M firmasının da hatalar nedeni ile bu günlere geldiği anlatılır. Örneğin ofislerde, ders çalışma masalarında üzerine küçük notlar yazmak için kullandığımız post-itler bir hata sonucu bulunmuştur.                                     

İNOVASYONUN birden çok anlamı vardır. Oral Roberts Üniversitesi işletme profesörü David Burkus’a göre İNOVASYON, yeni ve faydalı fikirlerin icraata dökülmesidir. Yaratıcılık, yeni ve faydalı fikirlerin bulunması İNOVASYONUN çekirdeğidir, ancak bu fikir gerçeğe dönüşmediği sürece ortada İNOVASYON yoktur.

İNOVASYON konusunda yetkin insanları incelediğimiz zaman %60’ı bir fikri uygulamaya dökme diyor. %40’ı ise bir engeli ortadan kaldırarak şirkete ve müşterinin hayatına bir değer katma konusuna vurguda bulunuyor.

Bir dahaki yazımda görüşmek dileğimle kalın sağlıcakla…