1000 LİRA DESTEK YETMEZ


 

Korona virüs salgını nedeniyle evlerimizden çıkamadığımız şu günlerde, en zor durumda olanlar; dar gelirli vatandaşlarımız ve kısıtlama nedeniyle işyerlerini kapatmak zorunda kalan küçük esnafımız.

Hükümetin son açıkladığı destek paketleri daha çok imalat sanayiindeki işyerlerine yönelik olunca, esnaf bu pandemi süresince kepek kapatma noktasına kadar geldi.

Pandeminin başladığı 2020 yılının verilerine göre Samsun'da 128 şirket, 5 kooperatif ve 204 esnaf işyerini kapatmak zorunda kaldı.

Geçen yıl kapanan şirket sayısı Türkiye’de yüzde 16.4 oranında artarken, Samsun'da bu oran yüzde 45.5 seviyesindeydi. Aynı durum bu yılın ocak ve şubat aylarında da devam etti.

İşte böylesine zor bir ortamda, Samsun Büyükşehir Belediyesi biraz gecikmiş de olsa, Samsun Esnaf Odaları Birliği ile yaptığı iş birliği kapsamında pandemi sebebi ile kapalı olan esnafa bin liradan toplam 10 milyon TL maddi destekte bulunmak için harekete geçti.

Destek ilk etapta İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy ilçelerinde pandemiden dolayı kapalı olan esnaflara verilecek. Sanırım daha sonra diğer ilçeleri de kapsayacak.

Doğru ve yerinde bir karar, kutluyorum. Ancak yetmez!

Samsun Büyükşehir Belediyesi, esnafa yönelik desteklerinde bununla yetinmemeli. Örneğin kapalı durumdaki esnaftan ilan ve reklam vergisinin alınmamasına yönelik çalışma yapılabilir. Bu konuda yetki olmayabilir ama Ankara ile koordinasyon halinde 'iyi niyet' nedeniyle örnek bir çalışma yapılabilir.

Yine işyeri kapanan işyeri sahipleri ve çalışanlarının meskenlerde kullandığı sularda yüzde 50 indirim uygulaması olabilir.

Mesela; önümüzde Ramazan Bayramı var.

17 günlük tam kapanma nedeniyle, giyim ve tekstil üzerine olan işyerlerinden tutun da, ayakkabı dükkanları da tamamen kapalı.

Bu vesile ile üreticilerin elinde kalan ürünler satın alınarak bayramda ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılabilir.

Ya da çiçekçi esnafından alınacak buketler yine Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından Ramazan Bayramı öncesi 65 yaş ve üstü kadınlarımıza sunulabilir.

Yine tatlıcı esnafından alınacak tatlı ve şeker ürünleri, yurtlarda kalan çocuklarımıza, gençlerimize ve dar gelirli ailelere verilebilir.

Ve bütün bu hediye paketlerinin üzerinde, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'in bayram mesajı olsa, ne kadar şık olur değil mi?

Bu mesajları basan zor durumdaki bir matbaa esnafının da yüzü güler, hiç değilse.

Bu dar günlerde hele ki 17 günlük tam kapanma sürecinde, bir arada, dayanışma içerisinde olamayacaksak ne zaman olacağız?

Haydi Samsun, imkanı olanın ihtiyacı olanla paylaşma zamanı!