TEŞEKKÜRLER SAMSUN


 

Sağlık Bakanlığı'nca her gün güncellenen kovid-19 aşı tablosuna ilişkin son verilere göre pazartesi günü yani dün itibariyle Samsun’da toplam aşı sayısı 504 bin 864.

Toplam aşılanan bireylerin 300 bine yakını ilk doz aşı uygulananlar. İkinci doz aşıyı da olanların sayısı ise 214 bin 237. 

Samsun için en güzel haber ise vaka sayısında.

Daha bir ay önce Türkiye'de vaka artışının en fazla olduğu iller sıralamasında; kırmızı kategoride yer alarak yüksek riskli iller arasında zirveden inmeyen Samsun'da vaka sayısı yüz binde 267'ye düştü. Böylece vaka sayısında Samsun, ülke çapında 42'nci sıraya gerilemiş durumda.

Kovid-19’da yaşanan üçüncü pikte Samsun'da durum gerçekten çok kötüydü.

Hem Samsun Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu'nca alınan sıkı önlemler hem de önce kısmi daha sonra da tam kapanma uygulamaları, vaka sayılarında bu düşüşün yakalanmasında etkili oldu.

29 Nisan'da başlayacak tam kapanma süreci 17 Mayıs'ta sona erecek. Bundan sonra sürecin nasıl yönetileceği vaka sayılarının artması/azalması konusunda belirleyici olacak.

Geçen yıl 1 Temmuz’da uygulamaya konulan normalleşme süreci eylül ve ekim aylarında vaka sayılarının pik yapmasına neden olmuştu.

O yüzden 17 Mayıs sonrası yaşanacak açılmada farklı bir metot gerektiği kesin.

Bunun için de tüm illerdeki Hıfzıssıhha Kurullarının şehir bazlı olarak tam kapanmanın sonuçlarını masaya yatırması ve buna göre 'yavaş yavaş' normalleşme adımlarının atılması daha doğru olacaktır.

En önemlisi ise aşılama.

Haziran ayında 30 milyon doz BioNTech aşısının daha geleceği dikkate alındığında kontrolün elden bırakılmaması gerektiği ortada.

Samsun olarak alınan önlemlerin olumlu sonuçlarını almaya başladık.

Ama açılmanın nasıl olacağı konusunda önlemleri şimdiden planlayalım ki yeniden vaka sayıları artmasın.  

Bu arada vaka sayılarının düşmesinde emeği geçen Samsun Valiliği İl Hıfzısıhha Kurulu başta olmak üzere, tüm sağlık çalışanlarımıza ve duyarlı Samsunlulara da 'teşekkür' etmek gerek.

Bir teşekkür de önlemlerin sıkı bir şekilde uygulanması için denetimleri elden bırakmayan Samsun Emniyeti'ne...