FİLİSTİN YANIYOR!


 

Her ramazan ayında olduğu gibi bu ramazanda da Kudüs başta olmak üzere, Filistin topraklarından üzücü haberler geliyor. 

Arkasına ABD’yi alan İsrail'in, Mescid-i Aksa başta olmak üzere Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’ye yaptığı saldırılar, devlet terörü olmanın da çok ötesine geçti.

İsrail nasıl kurulmuştu, hatırlatalım;

Nazi Almanya'sında Yahudiler soykırıma uğrarken, Filistin'de emperyalizmin çıkarlarını temsil etmesi için kurulması planlanan bir devlete Yahudi göçünü hızlandırmak için, soykırım karşısında kıllarını bile kıpırdatmayan Siyonistler, 14 Mayıs 1948'de hedeflerine ulaştılar. 

Ben Gurion önderliğinde kurulan işte o 'korsan devlet' o tarihten bu yana da Filistin'de şiddetin, katliamın, vahşetin adı oldu.

İsrail'in soykırımcı, anti demokratik, insanlık dışı politikalarına karşı, Türkiye'de her kesimden insanın karşı durması şart.

İsrail, yalnızca insanlığın değil, aynı zamanda demokratik, uygar, eşitlikçi, barışçıl bir İbrani toplumunun devamlılığının da düşmanıdır. 

İsrail'in Filistin halkına karşı işlediği suçların artık mahkum edilmesi zamanı gelmedi mi?

Bu saldırıları kınamak yetmez, tüm dünyanın İsrail'in işgal ordularını geri çekmesi, İsrail hapishanelerindeki siyasi tutukluların serbest bırakılması, Filistin halkına karşı yapılan Gazze Şeridi, Kudüs ve Batı Şeria'daki duvarlar ve tüm ablukaların kaldırılması yönünde baskı yapması gerektiği bir noktaya geldik artık.

Ayrıca Filistin'deki tüm yerleşimlerin 1967 öncesi sınırlara çekilmesinin sağlanması, Birleşmiş Milletler kararları temelinde, tüm Filistinlilere yurtlarına dönüş hakkı tanınması da gerekiyor.

Türkiye'nin bu saldırılar karşısında yapması gereken ise, İsrail ile olan askeri veya ticari tüm işbirliği anlaşmalarının tamamını iptal etmesidir.

İsrail gibi bir mobil suç aygıtının varlığı, 21. yüzyılda bir insanlık ayıbı olarak tarihe geçecektir. 

Sahi Yahudiler siz ne diyorsunuz bu cinayetlere? 

Çünkü din; dindarların pratiğinden ayrı düşünülemez. Mesela Budizm, Arakan'daki katliamdan bağımsız değildir. Hiristiyanlık da, batı kibri ve emperyalizminden ayrı değildir. Müslümanlık da Suudi Krallığı'nın yobazlığından, İran Mollalarının acımasızlığından bağımsız düşünülemez.

Ya Yahudilik? 

İsrail'in Filistin'de uyguladığı zulümden yakasını kurtarabilir mi?

Tüm İslam aleminin mübarek Ramazan Bayramı'nı kutlarım.