BAYRAMLARDA TOPLUMSAL BÜTÜNLEŞME


Dini ve Milli Bayramlarımız, toplumun birlik ve kaynaşmasında önemli rol oynar. Bayramlar, toplum bireyleri arasında kaynaşmayı ve dayanışmayı sağlar. İnsanlar, birlikte hareket etme duygusunu kazanırlar ve bu günlerde imkânlarını başkalarıyla paylaşmaya daha çok özen gösterirler.

Dini bayramlar İslam aleminin sevgi saygı ve bütünleşme anıdır. Toplumda yaşayan fertlerin birbirleriyle özel günlerde ve bayramlarda bütünleşmesi insan ilişkilerini daha güçlü kılar. Önemli günlerde ve dini bayramlarda küskünlerin olmaması dargınlıkların bitmesi en güzel vesile olarak bilinmektedir. Hısım, akraba ve dostların bayramlarda birbirleriyle daha fazla ilişki halinde olması dinimizin de bir gereğidir.

İslam dininde iki adet bayram bulunmaktadır. Bin aydan daha hayırlı ramazan ayından sonra kutladığımız Ramazan Bayramı ve ondan iki ay on gün sonra kutlanan Kurban Bayramıdır. Her iki bayramda da ortak nokta bireylerin birbirleriyle daha kaliteli zaman geçirmesi ve ilişkilerinin daha kuvvetli olmasıdır. Tüm arkadaş ve akrabalıkların tekrar gözden geçirildiği ve küslüklerin sona erdiği bayramlarda toplumsal bütünleşme daha fazladır. Çünkü bu bayramların en büyük amacı küslerin barışması dargınlıkların son bulması uzakta olan dostlukların yakınlaşmasıdır.

İnsanların bayramlarda ve önemli günlerde sosyal ilişkilerini tekrar gözden geçirmesi bir vesiledir. Sevinçler, mutluluklar ve üzüntülerin hep birlikte yaşanması için insan bağlarının kuvvetli olması gerekir. Çünkü hiçbir bayram ve törenler tek başına kutlanamayacağı için birlik ve beraberlik en önemli esastır. Toplumsal bütünleşme her zaman insan ilişkileri ile tazelenip köklenir. Bu sayede bireyler kucaklaştıkları her an topluma da önemli katkılar sağlamış olurlar.

Dini bayramların önemine de değinecek olursak, dini bayramlar İslam dinine bağlı kişiler için ibadet gibidir. Milletimizin çoğunluğu Müslüman olduğu için Ramazan ve Kurban bayramı, insanları bir araya toplayan, aynı zamanda milletimizin ibadet etmelerini ve mutlu olmalarını sağlayan kutsal günlerdir. Bu bayramlarda büyükler ziyaret edilir, küçüklere şeker ve hediyeler verilir. Birlik, beraberlik, yardımlaşma ve kaynaşma sağlanır.

 

Evlerimizde bayram coşkusu

 

Daha bayram gelmeden herkesi bir telaş sarar, baklavalar börekler açılır, yemekler yapılır. Her yörenin kendine has yöresel yemekleri vardır, bizim yöremizin de bayram menüsü oldukça zengindir. Sabah babamızın bayram namazından dönmesiyle birlikte büyükten küçüğe el öpme - bayramlaşma büyük sevgi ve mutlulukla yapılır. Bir yandan telefonlar çalar uzaktaki eş dost akraba arkadaş bayram tebrikleri kabul edilir hal hatır sorulur sohbetler edilir. Kahvaltı sofrasına oturulur kalabalık aile fertleriyle birlikte hele de uzaktan gelen misafir varsa tadına doyulmazdı eski bayram sofralarının. Bir gün öncesinden toprak çömleklere keşkekler taş fırınlara verilir, bayram sabahı mutlaka keşkek yenir. Radyo tv açılır, o kulaklarımızda hala duran sesiyle güzel oyun havaları çalardı televizyonlarda bayram sabahlarının olmazsa olmazı oyun havaları.. Kahvaltıdan sonra bayramlık kıyafetlerimizi giyerdik bir hevesle, çocukluğumuzda annem dikerdi kıyafetlerimizi. Son ana kadar başında beklerdik bitmesini, yetişmeyecek korkusu sarardı J. Arkadaşlarımızla sokağa çıkardık oynamaya, mahalledeki komşuların bayramlarını kutlamak için gezerdik. Bayram süresince bayramlaşmak için gelen giden komşular, bayramlaşmayan kimse kalmazdı. Eğlenceli keyifli birkaç gün geçirir, yer içer tazelenirdi insanlar büyük bir coşkuyla çok bayramlara ermek dileklerinde bulunurdu herkes birbirine.

İki yıldır pandemi nedeniyle ailelerimize anne-babamıza gidememenin burukluğu sarıyor içimizi, meğer ne kadar önemliymiş insan kaybedince anlıyor. Evlerimizde bayram sevinci çok eksik, tatsız, sıradan günden farksız. Özledik o bayram coşkusunu, kalabalık bayramlaşmaları… Eski bayramlardaki gibi yasaksız, özgürce hep beraber neşe ve sevinçle kutlayacağımız nice bayramlara kavuşmak dileğiyle bütün İslam Alemi’ nin Ramazan Bayramını kutluyorum.