NORMALLEŞME, İSO RAPORU VE 'ÖLÜ YATIRIM'


 

Türkiye, 1 Haziran’dan itibaren korona virüsle mücadelede yeni bir döneme giriyor. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri bugün gerçekleştirilecek Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilerek netleşecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘yasaklamaları daha azaltan ama kişisel koruyucu tedbirleri daha yoğunlaştıran bir döneme girileceği’ yönündeki açıklamaları var.

Peki, ya Samsun'da durum ne olacak?

Bilindiği gibi 'yüksek riskli' olan illerde -Samsun, bu iller arasında yer alıyor- önlemler konusunda İl Hıfzıssıhha kurulları yetkili. 

Samsun'da 15-21 Mayıs haftasında 8 olan kırmızı kategorideki ilçe sayısı 8'den 9'a yükseldi. Vaka hızı da yüz binde 95,5'ten 97,1'e…

17 günlük tam kapanma sürecinde düşüş trendini yakalamıştık ama açılmadan sonra vaka sayıları yeniden yükselişe geçti. Bu nedenle 1 Haziran'da başlayacak yeni dönemin, Samsun için oldukça riskli olduğunu görmek gerekiyor.

Bir taraftan ekonomik olarak zor durumdaki esnafın durumu, diğer taraftan artış eğilimindeki korona virüs vakaları…

Samsun İl Hıfzısıhha Kurulu'nun bu tablo karşısında çok dikkatli olması, önlemleri de buna göre alması gerektiği ortada.

Aksi taktirde vaka sayılarında yeniden ilk sıraya çıkmamız gibi bir sonuçla karşılaşmamız işten bile değil ki bu da şimdiye kadar verilen mücadelenin heba olması demek.

***

Samsun ekonomisinde geçen haftanın en dikkat çekici konusu İSO’nun açıkladığı 2020 ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesiydi. Üretimden net satışlarında Türkiye’nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine Samsun'dan 6 firma girmeyi başardı. Geçen yıl bu sayı 3'tü.

Ancak listede yer alan bu firmalar zaten yıllardır ya ilk 500'de ya da ikinci 500'de yer almayı başarıyorlar.

Son 5-10 yıldır açıklanan İSO raporlarına bakın Yeşilyurt Demir Çelik, Sampa, Ulusoy Un Sanayi, Özyılmaz Fındık Ticaret, Borsan, Vezirköprü Orman Ürünleri ve Kağıt Sanayi'nin en büyükler içeresinde olduklarını görürsünüz. 

Bu sanayi kuruluşlarına yenilerini neden ekleyemiyoruz? İşte asıl sorgulanması ve üzerinde durulması gereken mesele de budur. 

***

Gelelim Samsun'un 19 Mayıs Belediyesi'ne. Samsun'un hatırı sayılır bir internet sitesinde yer alan habere göre 19 Mayıs ilçesinde 3 yıl önce bin 550 TL olan 4 kişilik mezar yeri, 2021 yılı fiyat tarifesinde 7 bin TL'ye çıkartıldı. 

Görülen o ki cenaze olmadan mezar satışının da yasaklandığı ilçede, zamlardan kadın ve erkek kefenleri ile mezar tahtaları da nasibini almış durumda.

Üstelik kadın kefeni daha da pahalı. 2 metrelik fazlalığı bile pas geçmemişler yani. Güler misin ağlar mısın?

Bildiğim kadarıyla Samsun'da Büyükşehir Belediyesi dahil tüm ilçe belediyeleri cenaze defin işlemlerinde vatandaştan ne kefen ne de tahta ücreti almadığı gibi, cenaze yıkama işlemlerini de ücretsiz gerçekleştiriyor.

19 Mayıs Belediyesi neden böyle bir uygulama yapıyor, anlayabilmiş değilim. 

Peki, o fahiş zamma ne demeli?

4 kişilik mezar yeri 3 yıl önce bin 550 lira, yeni tarifede 7 bin lira.

Anlaşılan başkan belediyenin ekonomik durumundan bir hayli sıkıntılı, gözünü 'ölüye-diriye' dikmiş.

Belediyeye gelir elde etmek için yeni kaynak: 'ölü yatırım.' 

Pes doğrusu!