NİHAYET SORUN ÇÖZÜLDÜ ATIL TERSANE, SANAYİ OLUYOR


 

Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı'nın konuğuydum önceki gün.

Samsun'un sosyal sorunlarından, pandemide kırmızı kategorinin zirvesinde yer aldığımız zorlu sürece, korona virüsle mücadelede gelinen başarılı noktaya ulaşmak için neler yapıldığına, aşılama çalışmalarında geldiğimiz son duruma, asayişten ekonomiye kadar birçok konuda sorularımı yanıtlama nezaketini gösterdi.

En çok da Samsun ekonomisini konuştuk.

10 Haziran itibariyle Samsun Valiliği'ne atanalı bir yılını dolduran Vali Dağlı, özellikle bu konuda kendisini sorumlu hissettiğini belirtiyor çünkü. 

Hatta bir numaralı vizyonunun; 'istihdam ve sanayileşme' olduğunun altını çiziyor.

Samsun'da yatırımlar ve istihdam konusundaki çalışmalarda, kentte ilgili kurumlar ve kişilerle yapılan tüm toplantılara mutlaka katılarak takip ettiğini vurgulayan Dağlı, bakanlıklara gönderilen tüm projeleri de birebir takip ettiğini önemle vurguluyor.

Anlaşılan o ki tüm bu hassasiyetin ilk meyvesi de alınmış durumda.

Vali Dağlı bu müjdeyi de ilk kez bu sohbetimizde kendisi açıkladı. 

Zülkif Dağlı'nın sohbetimizde aktardığına göre Tekkeköy'deki 'tersane' alanında 2,5 yıl önce kurulması gündeme gelen organize sanayi bölgesine sıkıntı yaratan TİGEM'a ait araziyle ilgili 'tahsis' sorunu 'nihayet' çözüldü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıyla yapılan görüşmelerin tamamlandığını ve artık resmi yazıyı beklediklerini ifade eden Vali Dağlı, yeni sanayi alanında Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM)'e ait 2 bin 800 dönümlük ilave arazinin Tarım Müdürlüğü'nce devredilmesi konusunda anlaşmanın sağlandığını, 

'O iş artık bitti. Tersane alanı organize sanayi bölgesi oluyor' sözleriyle açıkladı.

Gerçekten de önemli bir açıklama.

Arazinin devri konusunda bakanlıklar arasındaki görüşler alınıp imzalar atıldığına göre artık gözler Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde. 

Bilmeyenler için söyleyeyim; toplamda 700 bin metrekareden oluşan tersane bölgesinin şu anda 150 bin metrekaresinde Atilla Makine faaliyet gösteriyor. Arazinin geri kalanı ise boş durumda.

Sanayi Bölgesi olarak duyurulur duyurulmaz, büyük ilgi görmesi beklenen bu alanda bakanlıktan yer talebinde bulunan ve projelerini gönderen halihazırda iki firma yer alıyor. Buna göre onay çıkan çıkmaz tahsisleri yapılacak ilk iki firma; SAMPA ile Samsun Yurt Savunma Sanayi olacak.

Toplamda 700 bin metrekarelik bu arazi, denize sıfır ve mendireği de olması sebebiyle ileride liman kurulabilme potansiyeli de taşıdığı için sanayi kuruluşlarınca paylaşılamayan alan haline gelecek gibi görülüyor.

Bakanlıkla yapılan görüşmelerde sağlanan anlaşmaya göre; tersane alanında 200 dönüm arazi ise TİGEM'e bırakılacak. Denizcilik Lisesi'nin bulunduğu alana da dokunulmayacak.

Vali Zülkif Dağlı'nın bu açıklamasının, işsiz sayısının 100 bine dayandığı Samsun'da, istihdama ilişkin umutları yeniden yeşerteceğini umuyorum.

Hatırlarsanız; Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir de 31 Mart yerel seçimleri öncesinde, "Burayı 5 milyar lira yatırım yaparak, sanayi bölgesi yapacağız, 30 bin işçi çalışacak" diyordu.

Şimdi gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'da. Kararname yayınlanır yayınlanmaz, yatırımcıların gözü yeniden Samsun'un üzerinde olacaktır.

Şimdiden hayırlı olsun!