FINDIK


 

2021 fındık alım fiyatları belli oldu! 

Giresun kalite fındık kg başına 27 lira, levant kalite fındık ise kg başına 26 buçuk lira.

Halbuki fındık üreticilerinin talebi en az 30-35 liraydı.

Türkiye’de yaklaşık 450 bin üretici 735 bin hektar alanda fındık üretimi yapıyor, geçimini bu üründen sağlıyor.

Samsun'da ise 65 bin aileyi ilgilendiriyor fındık fiyatı.

Samsun, Türkiye’deki fındık ekim alanlarının yüzde 16'sına sahip.

Ordu ve Giresun'dan sonra fındık ekim alanı bakımından 3'üncü sırada… 

Samsun Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Hasan Çobancı, geçen sene açıklanan ortalama fındık fiyatının 22,5 TL/kg olduğunu ve açıklanan resmi enflasyonun da yüzde 14,6 olduğunu hatırlatarak, fındık fiyatının asla 26 TL’nin altında kalmaması gerektiğini söylemişti.

Öyle görünüyor ki ucu ucuna denk gelmiş.

Fındık üreticisi ise açıklanan fiyattan memnun değil.

Özellikle işçilik giderleri çok fazla olan engebeli arazide üretim yapan Ordu, Giresun ve Trabzon üreticileri isyanlarda.

Samsun ve Batı Karadeniz'deki üreticiler ise, işçilik giderlerinin daha az olması nedeniyle o kadar tepkili değil; 'Çok da olmasa bir nebze kendimizi kurtarırız' diyorlar.

Fındık desteklemelerinde halen, engebeli -yüzde 7 eğimli- arazilerde, dönüme 170 TL destek veriliyor. Buralarda ortalama verim, 85 kg ile 200 kg arasında değişiyor.

Samsun ve Batı Karadeniz'de ise 200 kg ile 450 kg arasında. Buralarda ise makinalı tarım yapılıyor.

Bu nedenle, öncelikle engebeli arazilerde destek oranı, üretilen kilogram üzerinden, tatmin edici bir rakam olmalı. Aksi halde ihracat ürünümüzün üretimi çok daha aşağılara düşme riskiyle karşı karşıya kalır.

Diğer taraftan fındık üreticisi yabancı sermayeye peşkeş çekilmemelidir. Ülkemizde İtalyan firması FERRO ve Alman Firması Rapunsel fındık alımı yapıyor. Üreticinin merak ettiği de asıl bu? 'Acaba bu firmalar fiyat konusunda etkili oldular mı?' diye soruyorlar.

Fındıkta diğer bir sorun ise; organik fındık üretimi. Avrupa'da talep artmasına rağmen, ülkemizde organik fındık üretimi artmıyor. Bunda organik fındığa verilen desteklerin yetersiz olmasının da etkisi var.  

Organik üretme verilen destek 2018 yılında 100 TL iken 2019'da 35 TL'ye düşürülmüş, 2020'de ise 50 TL olarak belirlenmişti. Belli ki burada da bir takım tröstler etkili olmuş, bakanlık yanlış yönlendirilmiş.

Fındık fiyatlarının açıklanmasıyla muhalefet partilerinden de tepkiler gelmeye başladı. Ancak sadece fiyata itiraz etmek, hele ki 'tarafınızı belli edin' diye üreticiye aba altından sopa göstermek doğru değildir.

 

Sonuç olarak; tarımsal girdi fiyatları geçen yıl yüzde 38, bu yıl yüzde 200 artmışken, fındığa yüzde yirmi artış yapmak.

Takdir sizin!