KÖYLÜYE BİBER GAZI


 

Samsun'un Vezirköprü ilçesinde 24 mahalleyi kapsayan arazi toplulaştırma çalışmaları vatandaşlarla belediyeyi karşı karşıya getirdi.

Köylüler bu kapsamda yapılmaya başlanan yol açma çalışmalarına da birkaç gün tepki göstermişler, bunun üzerine çalışmalar durdurulmuştu. 

Ama bu kez olaylar daha da büyüdü.

Belediyeyi basan köylülere polis, biber gazıyla müdahale edince ortalık adeta savaş alanına döndü, belediyenin camları kırıldı.

Oysaki arazi toplulaştırma modern ülkelerde, miraslar yoluyla bölünen arazilerin, birleştirilerek tekrar ekilebilir hale gelmesi için yapıla oldukça yararlı bir uygulama.

Çeşitli nedenlerle ekonomik olarak tarımsal faaliyetleri yapmaya imkan vermeyecek biçimde parçalanmış, dağılmış, bozuk şekilli parsellerin modern tarım işletmeciliği esaslarına göre ve sulama hizmetlerinin geliştirilmesi için uygun biçimde birleştirilmesi, şekillendirilmesi ve yeniden düzenlenmesi işlemine “arazi toplulaştırması” deniliyor.

Bu sayede ekilebilir tarlalar genişletiliyor.

Köylünün kendi bireysel mutluluğu kendi yurdunda, doğduğu topraklarda, bildiği gelenek ve görenekler içerisinde yaşamasında. 

Bu nedenle, bizim ülkemizde kırsal toprak düzenlemesinin, köylünün yerinde istihdam edilme olanaklarını da içermesi gerekiyor. 

Bunun için de kırsal toprak düzenlemelerinin, köy yerleşim alanları birlikte ve kendi çevrelerinin ekonomik potansiyelleri ile birlikte düzenlenmelidir.

Çünkü ancak bu sayede köylüler ve köylülük kendi varlığını sürdürebilir ve köylüler de 'toprağımızı elimizden alıyorlar' duygusuna kapılmaz.

Olaylar bu noktaya nasıl geldi bilmiyorum ama devletin bütün kurumlarının köylüye, arazi toplulaştırmasından elde edecekleri kazanımları çok iyi anlatmaları gerek.

Yoksa biber gazı sıkarak, köylüye sert müdahale ederek bu işi çözemezsiniz.

***

Korona virüs salgını nedeniyle otomotiv markaları 2020 yılına hazırlıksız yakalanınca, en fahiş artış, ikinci el araç fiyatlarında yaşandı. Öyle ki kimi marka araçların ikinci elleri, sıfır araç fiyatlarını bile geçmiş. 

Yakın bir akrabam önceki gün ikinci el otomobil pazarındaydı. Doğan ve Şahin marka araçların fiyatlarının bile 40-50 bin liradan aşağı olmadığını söyledi. Vatandaşın, "İkinci el bir araba alayım da, ayağım yerden kesilsin' umudu bile artık hayal oldu.

***

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, kentte korona virüs tedavisi gören hasta sayısını açıkladı. Buna göre şu anda toplam 380 kişi hastanelerde tedavi görüyor. Hastanelerdeki kovid hastalarının neredeyse tamamı, hiçbir aşı olmamış vatandaşlarımız. Bir kez daha uyarmak istiyorum. Canınızı yolda bulmadınız, lütfen aşı olun. Çünkü bu hastalığı yok etmenin tek çaresi, aşı olmak.